Kadınlar Sitesi

Terbiyeli Kefal Balığı

Malzemeler:

*1,5 Kg. İlk bir kefal
*1/3 Bardak zeytinyağı
*3 Tane patates
*2 Tane taze yumurta
*1/2 Çorba k. un
*1,5 Limon, karabiber
*6-7 Dal maydanoz
*1-2 Diş sarımsak
*1/2 Defne yaprağı
*1/2 Küçük baş havuç
*1/2 Küçük baş kereviz
*1 Baş soğan ve tuz
Hazırlanması
Havuç ve kerevizi ayıklayıp yıkadıktan sonra 1-2 bıçak sırtı kalınlıkta pul, pul; soğanı da ufak parçalara doğrayınız. Bunlara kıyılmış maydanoz ve defne yaprağım da katıp zeytinyağı ile bir kapta kavurarak biraz öldürünüz. Sonra içine un ve çentilmiş sarımsağı atarak birkaç kere de bunlarla çevirip 3,5 bardak su ilâve ediniz. Hafif ateşte, ortalama 2-2,5 bardak su kalıncaya kadar pişiriniz.
Temizlenmiş balığı enine ve kemikli olarak büyükçe parçalara kesip, üst üste gelmeyecek şekilde yayvanca bir tencereye koyunuz. Patatesleri soyup 1 cm. kalınlıkda ve yarım daire şeklinde keserek balıkların aralarına yerleştiriniz. Gereği kadar tuz ve biraz da biber atıp, bir yana bırakınız.
Yemekten 40-50 dakika önce sebzeleri suyu ile beraber balığın üzerine döküp (su miktarı balığın üzerine yakın olmalı) kapağını biraz aralıklı olarak örtünüz. Orta ateşe koyup birkaç taşım kaynattıktan sonra 30-35 dakika daha hafif ateşte pişiriniz. (Yemek piştiği zaman suyu balığın yarısında olmalı).
Terbiyesi : Yumurtaları limon suyu ile birlikte bir kapta çatalla iyice çarpıp, 1/2 bardak su ile sulandırınız. Sonra kaynamakta olan balığı ateşten alıp içine terbiyeyi dökünüz. Birkaç dakika bıraktıktan sonra bir kevgirle tabağa boşaltınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ