Kadınlar Sitesi

Yeni doğmuş bir bebeğin görünüşü

Yeni doğmuş bir bebeğin görünüşü çoğu zaman hoş ol­maz. Derisi yapışkan bir sıvıyla kaplıdır. Bu sıvı cilt üzerinde bırakılırsa, hastanede kaldığı sürece içinde, deri bunu yavaş ya­vaş emer ve herhangi bir tahriş söz konusu olmaz. Cilt çoğun­lukla kıpkırmızıdır. Yüzü şiş ve yamru yumrudur ve forsepslerin ya da vantuzların mavimsi izleri görülür. Başı doğum sırasında verdiği mücadele yüzünden biçimsizleşmiştin-alın dar, kafa sivri, çizgiler düzensizdir. Bazen bütün bunlara ek olarak çocuğun ba­şında, deri altı kanamasından meydana gelen yumrular da olur ve bunların geçmesi haftalar sürer. Bebek,

doğduktan birkaç gün sonra 7 – 8 gün kadar süren hafif bir sarılık da geçirebilir. Sanlık ilk gün kendini gösterirse, artarsa ya da bir haftadan fazla sürerse doktora haber vermek gerekir.
Yeni doğan bebeğin vücudu tüylerle kaplıdır. Bunlar 7 – 8 günde döküİür. Daha sonra bebeğin derisinin kuruması ve kabuk kabuk dökülmesi de mümkündür. Kimi bebeklerin, doğdukları zaman alınlarına kadar inen bol ve siyah saçları vardır. Bu ilk saçlar ergeç dökülecek ve yerlerine birincisine hiç de benzeme­yen başka saçlar çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ