Kadınlar Sitesi

Ağrısız doğum nedir?

Ağrısız doğum, doğum sanıcılarının karın kısmında basınç, kasık bölgelerinde baskı olarak algılandığı tamamen normal seklinde olan normal doğum yöntemidir. Aradaki tek fark anne adayı doğum sancılarını yalnızca kasılma olarak hisseder. Yani bebek çıkarken anne adayı kasıklarında basınç hisseder ve ağrı veya acı hissetmez. Anne adayı doğum haneye alınır ve doğum pozisyonu verilir. Anne adayı karnında kasılma hissettiği an ıkınmaya baslar ve bebeği aşağıya doğru iter. Her kasılma sonrası anne adayının ıkınmasıyla birlikte bebek doğum kanalında biraz daha yol alır ve sonunda da önce bası sonrada tüm bedeni ile birlikte dünyaya gelir.

Ağrısız doğum nasıl uygulanmaktadır?

Anne adayı sol yanına doğru yatırılır. Anne adayı çenesini göğsüne dayar, kollarını omuzlarıyla çaprazlar, öne doğru eğilir yani bükülür. Anne adayının bu pozisyonda kıpırdamadan durması işlemin kolay ve hızlı olmasını sağlar.

Anne adayının ağrısız doğumda yasacağı aşamalar

1) Anne adayının sırtında uygulamanın yapılacağı bölge, antiseptik bir sıvı ile siliniyor ve steril bir örtü ile örtülüyor. Bu işlem oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için yapılıyor
2) Anne adayının cilt ve cilt altına ince bir iğne ile girilerek bölge uyuşturuluyor. Bu ince iğneler seker hastalarının kullandığı iğnelerdendir. Bu iğneler anne adayına acı ya da ağrı vermez, sinek ısırığı gibi bir his olur sadece.
3) Epidural sahaya ucu küt bir iğne ile kateter yerleştiriliyor ve ardından ilaç veriliyor. Tam bu esnada anne adayının hiç kıpırdamaması gerekir.
Ağrısız doğum yöntemi (epidural yöntemi) kimlere uygulanmaz
• Anne adayının kanında pıhtılaşma bozukluğu var ise
• Enjeksiyon yapılacak bölgede enfeksiyon olanlarda
• Beyin tümörü ya da beyin kanaması gibi kafa içi basınç hastalıkları olanlarda
• Akli dengesi bozuk olanlarda uygulanmaz.

Normal doğumda epidural analijezinin avantajları

Ağrısız normal doğum için epidural analjezi son derece mükemmel bir doğum yöntemidir
En güzel yönü ise anne adayının doğum esnasında gereksiz acı ve ağrılara katlanmak zorunda kalmamasıdır.
Anne adayı bebeği doğurduğu anda uyanıktır ve o anı yasar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ