Kadınlar Sitesi

Otoriter büyük anneler

Büyükanne ve büyükbabanın yeni doğum yapmış kadına yardımları değerli olabilir. Nine ve dedeler torunlarıyle meşgul olmaktan büyük bir zevk alırlar.

Otoriter büyük anneler. Öteden beri kızına hükmetmiş bir anne, kızı anne olduğu zaman da diktatör rolü oynamaktan vazgeçmez. Genç anne ise ne yapacağını kestirmekte güçlük çekecek, tavsiyelerden kaçacaktır. Tavsiyelerden sinirlenecek, fikirlerini söylemek cesaretini bulamayacak, söylenenleri kabul etse annesinin hâkimiyeti altına girdiği, etmese suç işlediği duygusuna kapılacaktır. Gerçekten güç bir durum. Fakat İnsan istediği şeyi yavaş yavaş, sinirlenmeden de elde edebilir. Bir kere şunu aklından çıkarmamalıdır: Anne olan kendisidir ve bebekle kendisinin meşgul olması gerekir. Yaptıklarının doğruluğundan şüpheye düşürüldüğü zaman doktora danışabilir. Büyükanne, eşinin annesiyse, eşinden yardım isteyebilir. Koca, haklı olduğuna inandığı zaman annesinin sözlerini tasvip etmeli, fakat gereksiz müdahaleler konusunda karısının fikrine katıldığını da annesine anlatmalıdır.

Genç anneler, büyükannelerden kaçmamayı ve onları dinlemekten çekinmemeyi öğrenin. Çünkü bilin ki, bunların ikisi de zaaf işaretidir. Ayrıca kendinizi içe dönük öfkelerden, yersiz ve anî patlamalardan kurtarmaya çalışın. Biz genç annenin öfkelenmekte pek haklı olduğunu kabul ediyoruz. Fakat içe atılan kızgınlıklar ya da anî patlamalar, genç kadının annesini öfkelendirmek korkusunu, yani onun hâkimiyetini kabul etmiş olduğunu gösterir. Otoriter bir büyükanne ise en küçük çekingenlik belirtilerini fark edip bunlardan yararlanmasını bilecektir. Durum bu noktaya gelmişse, genç kadının annesini bir parça gücendirip öfkelendirmekte yerden göğe kadar hakkı var demektir. Aslında büyükanneyle bîr iki kereden fazla tartışmak gereksizdir. En iyisi, hiç kızmadan, gayet sakin ve kararlı bir şekilde, «doktor böyle beslememi söyledi», «gördüğünüz gibi üstüste giydirmek istemiyorum» ya da «daha fazla ağlatmaya lüzum yok» gibi cevaplar verilebilir. Gördüğü sükûnet ve kararlılık, büyükanneyi mutlaka kızının fikirlerine saygı göstermeye yöneltecektir.

Öyle aşırı durumlarda, anne-baba ile büyükler arasındaki uyuşmazlığı çözmek için bir doktordan ya da tarafların saygı duyduğu bir kimseden yardım istemek faydalı olabilir. O zaman, taraflar görüşlerini birbirlerinden ayrı olarak izah ederler ve sonunda «nihaî müzakere» için bir araya gelirler. Ancak asıl karar verme hakkına ve sorumluluğuna anne babanın sahip olduğunu unutmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ