Kadınlar Sitesi

Bebeği Yemek İstemediğinde Zorlamayınız

Bebeği İstediğinden fazla ye­meğe zorlamayın. Bence sunî beslenme­nin en olumsuz yanı, annenin ne kadar süt kalmış olduğunu görebilmesidir. Bazı çocuklar her beslenmede aynı miktar mama içer. Bazıları ise, değişik miktarlarda… Bir bebe­ğin her öğün aynı miktarda yemesi gerektiğine inanmayın. Me­me emen bir bebek, örneğin sabah saat 6″da 250 gram, ondan sonraki beslenmede İse 100 gram süt içerse mutlu ve sağlıklı olur. Bunu öğrenirseniz belki içiniz rahatlar. Meme emen bir bebek kendisi için yeterli miktarı aldığına göre biberonla bes­lenen bebek neden aynı şeyi yapmasın?

Bu noktayı aydınlatmanın zorunlu ve önemli-olduğuna ina­nıyorum; çünkü çoğu zaman bilinmez. Çocukların bazıları, doğu­mundan beri muhafaza ettiği iştahı, zaman gelir kaybeder, hat­ta her çeşitli yiyecekleri  reddettiği olur. Bu gibi olayların onda do­kuzu, annenin, başından beri çocuğu gereğinden fazla yedirmeye çalışması yüzünden meydana gelir.
Çocuk, istemediği halde, çabanız sonucu birkaç lokma da­ha yediği zaman, bu umulmadık sonuç sizi memnun edebilir. Fa­kat durum hiç de sandığınız gibi değildirl Ondan

sonraki öğûn

de çocuk daha az yiyecektir. Çünkü, güdüsel olarak ihtiyacını, yalnız miktar olarak değil nitelik olarak da çok iyi bilir. Çocuğu daha fazla yemeye zorlamak bir işe yaramayacağı

gibi zararlı­dır da. Çünkü bu zorlamaya devam edildiği takdirde çocuk, başta­ki iştahını kaybedecek ve hatta gerçekten ihtiyacı olan mikta­rın da altına düşecektir.

Uzun sürede, ihtiyacı ve isteği dışında yemeğe zorlanan çocuk iştahsızlaşır, zayıflar, ayrıca, şevkinden ve yaşama sevin­cinden kaybettiği görülür. Bebeğin, birinci yılını acıkmak, yemek istemek, yemek yemenin zevkine varmak ve yedikten sonra tat­min olmak gibi hoş duygularla günde en azından üç kere ve haf­talar boyu tekrarlanan güzel bir hikâye olarak yaşaması gerekir. Böyle olduğu takdirde çocuğun kendine güveni, annesine inancı ve sevme yeteneği gelişir. Fakat yemek saatleri, çocuğa iste­diğinden daha çok ve çabuk yemeğe zorlandığı, atlatılması, kurtulunması gereken saatler gibi gelirse; yemek zevk olacak yer­de angarya olursa, baskı ve zulüm altında yaşadığı duygusu ge­lişmeğe başlar ve çocuk, daimî olarak bir savunma havası içine kapanıp topluma ve çevresindeki dünyaya karşı aşırı bir güven­sizlik besler.
Bebek biraz dinlenmek için emmeye ara verir vermez bibero­nu bir yana kaldırın demiyorum. Genellikle bebekler, biberonla mama alırken, birkaç kere durup dinlenirler. Fakat bu aralardan birinde, geğirdikten sonra biberona hiç bir ilgi göstermiyorsa, tamamen doymuş demektirler. On dakika kadar bekleyip yeni bir deneme daha yapabilirsiniz. On dakika ara verince bebek, her halde biraz daha emecektir, ama bu yola gidilmemesi daha iyi olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ