Kadınlar Sitesi

Bebeklerde Biberon Kullanımı

Günde bir biberonun zararı olmaz: Bütün bu söyledikleri­miz, meme vermeye devam etmek isteyen bir annenin hiç bir za­man biberon kullanmaması gerektiği anlamına gelmez. Bebekle­rine, her gün bir biberon vermek isteyen annelerin çoğu, süt üre­timi yola gireli birkaç hafta geçmişse ve bir biberondan fazla­sına

Yardımcı biberon: Yardımcı biberon zorunlu durumlarda her gün saat 10, 14 ya da 16 beslenmesinde verilebilir. Gece saat 2 beslenmesi kaldırıldıktan sonra, anne saat 22 ve 6″da ço­cuğa meme değil biberon verirse 12 saat süreyle meme verme­miş olacak, dolayısıyle göğüsleri sütle dolup onu rahatsız ede­cektir. Ayrıca, iki emzirme arasında bu kadar uzun bir zaman geçmesi annenin sütünü de azaltır.

Anne, çocuğunu ikinci ve sekizinci aylar arasında sütten kes­mek ve ondan sonra biberonla beslemek niyetindeyse, memeden kesmeden önce de hartada en az iki kere biberon vermlidir. Çün­kü kimi bebekler memeye o kadar alışırlar ki, hiç biberon kullanmamışlarsa sunî beslenmeyi reddederler. Oysa iki aydan ön­ce bebek, bu konuda kafa tutmayı akıl edemez; sekizinci aydan sonra ise fincanla beslenebilir.

Anne, bebeğini fincanla beslenecek duruma gelince meme­den kesmeye karar vermişse önceden haftada iki biberon veril­mesi doğru olur. Sebebi de, annenin

memeyi daha önceden kes­mek zorunda kalması ihtimalidir.

Doktor size «yardımcı» biberonu nasıl hazırlayacağınızı söy­ler. Fakat doktora danışma imkânı bulamazsanız şu karışımı kul­lanabilirsiniz: 100 gram tamamen pastörize ya da sterilize edil­miş süt (şişeyi açmadan önce sallayın); 50 gram su (buharlaş­ımasını hesaplayarak 50 gram daha ilâve edin); iki kahve kaşığı toz şeker. Hepsini karıştırıp hafif ateşte üç dakika.kaynatın ve ste­rilize edilmiş biberona doldurun.

Bırakın çocuk istediği kadar içsin: Küçük bir bebek, tabi ki biberonu boşaltamaz. Bir biberon 4,5 kiloluk bir bebeğe yeter. Bebek kuvvetliyse ve bu mama yetmiyorsa karışımı şü şekilde arttırabilirsiniz: 125 gram süt, 25 gr. su ve iki kahve kaşığı şe­ker. Bu da yetmiyorsa, 150 gr. süt ve iki kahve kaşığı şeker ka­rışımı verin. Su katmayın. Daha doğrusu katılacak su yalnız bu­harlaşmanın kaybını karşılayacak kadar olmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ