Kadınlar Sitesi

Biberonu Emmeye Başlayınca Huysuzlanıyor Yada Çabucak Uyuyorsa

Bebek biberonu emmeye başladığı zaman huysuzlanıyor ya da çabucak uyuyakalıyorsa ne yapmalı?Bu duruma belki de emzikteki deliklerin çabuk tıkanması ya da çok küçük olma­ları yol açıyordur. Biberonu başaşağı getirdiğiniz zaman, içinde­ki mama önce İnce bir fıskiye halinde fışkırıp sonra iri damla­lar halinde dökülmeye devam etmiyorsa, emziğin delikleri küçük demektir.

   Biberon, buzdolabından çıkarıldıktan ne kadar zaman  sonraya kadar kullanılabilir? Biberon oda ısısına yani bebeğe  verilebilecek hale geldiği zaman, mamaya girmiş olanmikroplar hızla üremeyebaşlar.Dolayısıyle, buzdolabından uzun süre önce
çıkarılmış dolu ya da yarı yarıya kullanılmış biberonları bebeğe vermek doğru değildir.
Uzun süre buzdolabı dışında kalan biberonu yiyecek muha­faza edilen

izole bir torbaya koyun ya da hemen 10 kat gazete kâğıdına sarın (gazete kâğıdı çok iyi bir tecrit maddesidir.)

Bebeğiniz, biberonunu yarıda bırakıp uyuduysa mama artığı­nı gelecek beslenmeye kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Fa­kat bundan daha uzun süre dolapta bırakmayın.
İkinci yılda, yatmadan önce verilen biberonu nasıl kaldırmalı? Kimi anneler, bebeklerinin, ikinci yılda

da, yatmadan önce biberon isteme alışkanlıklarını muhafaza etmelerini hay­retle karşılar, kimileri ise buna pek önem vermezler. Bu düşün­ce sîzi rahatsız ediyorsa, bebeğinizi, yatakta biberon almaya da­ha başlangıçta alıştırmayın. 7 ile 10 ay arasındaki bebeklerin ço­ğu, kendilerini o kadar büyümüş farzederler ki, biberonu annele­rinin kolları arasında almayıp oturmak ve kendi kendilerine İç­mek isterler. Anne de, kendi varlığının gerekli olmadığını düşü­nüp bebeği yatağına koyar, biberonu da eline verir; böylece be­bek biberonunu emerek uyur. Bu sistem, bebeği uyutmak bakı­mından çok iyi sonuç vermekle birlikte, çocuğun biberonsuz uyumamaya alışmasına yol açar. Bebek 15, 18 ya da 21 aylık olunca bu biberonu kaldırmak isteyen anne, bu kez çocuğun öfkeli ağlamalarıyle karşılaşır; bebek kolay kolay uyumaz. Bü­tün bebeklerin böyle bir alışkanlık edindiklerini söylemek iste­miyorum. Bu sakıncayı ortadan kaldırdığınız zaman etkisi ol­makla birlikte biberondan kesme işinin kolaylaşacağını da kasdetmiyorum. Bebeğin biberonu kendi kendine tutup içmesine kucağınızda ya da iskemlesinde oturduğu zaman izin verirseniz daha iyi olur, ama yatağında içmesine müsaade etmeyin. Biber ronunu bitirdikten sonra yatağına yatırın. Fakat ikinci yılın büyük bir kısmında aynı sistemin devam etmesini göze aldığınız tak­dirde yatmadan önce verilecek biberonun teskin edici etkisinin büyük olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ