Kadınlar Sitesi

Bebeğin Gözüne Sabun Kaçmamasına Dikkat Etmelisiniz

Bebeğin gözüne

aging skin care products

sabun kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Kulaklar, gözler, burun, ağız ve tırnaklar. Kulak deliği­ne el sürmeden kulak kepçesini temizlemekle yetinin. Kulak kiri, işitme borusunu korur ve temiz tutar. Gözle görülmeyecek kadar küçük kıllar, kiri, üstüne bulaşan tozlarla birlikte dışarı atar.
Gözlere, bir hastalık söz konusu değilse, herhangi bir şey damlatmak gerekmez.

Burun da kendi kendini temiz tutma olanağına sahiptir. Bu­run deliklerindeki minik kıllar sümüğü ve tozları dışarı doğru iter, burun deliğinin ağzındaki daha büyük kıllar da bunları top­lar. Bu

sırada burnun içinde bir gıcıklanma olur ve çocuk aksırır. Böylece burunda toplanan kirler dışarı atılır. Banyodan son­ra çocuğun burnunu ya bir tuvalet eldiveniyle, ya da bir kulak Karıştırıcının üzerine saracağınız pamukla temizlemelisiniz. Bu işi çok fazla uzatmayın. Çocuk sinirlenirse vazgeçin.

Ağız için özel bir temizlik gerekmez. Çocuğun tırnakları da uyurken kolayca kesilebilir.
    Burun tıkanıklığı. Sıcak evlerde, bebeğin burnunda toplanarak kuruyan sümük, nefes almasını güçleştirir. Bebek so­luk alıp verirken göğüste bir kasılma olduğunu farkedersiniz. Yetişkinler ve daha büyük yaştaki çocuklar, burunları tıkandığın dan ağızdan nefes almasını bilirler; fakat bebek bunu yapamaz Bu bakımdan çocuğun burnunun tıkandığını hissettiğiniz zaman, önce burnu tıkayan kirleri ıslatıp yumuşatın, sonra da bir kulak karıştırıcının ucuna pamuk sarıp burnu temizleyin.
   Pudra mı yağ mı? Banyodan çıkmış bir bebeğin arka sına pudra yada yağ sürmek eğlenceli bir iştir. Bebeğin kendisi de bundan hoşlanır. Oysa aslında ne yağ ne de pudra sürmek gerekli değildir. Pudrayı sadece cildi çok duyarlı olan çocuklara sürmenin bir yaran olur. Siz pudra kullanmak niyetindeyseniz, herhangi bir talk pudrası işinizi görmeye yeter. Çocukta pişikler görünüyorsa ve cildi kuruysa, pudra yerine yağ sürmek daha doğru olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ