Kadınlar Sitesi

Meme Küçültme Ameliyatı – Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı

Meme küçültme ameliyatı, hangi durumlarda yapılır?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Meme küçültme ameliyatı, yalnızca meme şekli ve büyüklüğünü iyileştirmenin yanında, aşırı derecede büyük memelerin oluşturduğu boyun ve sırt ağrısı gibi, çok sık şikayet edilen konulara kalıcı bir çözüm getirir. Memelerdeki aşırı büyüme, ergenlikten sonraki dönemde meydana çıkabileceği gibi, gebelikten sonraki dönemde ciddi bir boyuta ulaşabilir. Başka bir grup hasta ise probleminin çözümünü bilemediği için uzun bir süre boyun ve sırt ağrıları çektikten sonra, fizik tedavi uzmanı tarafınca plastik cerraha yönlendirilir.

Meme küçültme ameliyatlarında doğru hasta seçimi nasıl yapılır?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Az öncede belirttiğimiz gibi meme küçültme ameliyatları için başvuran hastalar üç grupta incelenir.

1-Ergenlik sonrası dönem: Ergenlik sonrasında büyük memeleri sebebiyle çoğunlukla sosyal ve psikolojik açıdan rahatsız olan genç hasta grubudur. Bu hastalar, vücutlarına uygun kıyafet seçmekte zorluk yaşarken, bir yandan da sosyal ortamlarda büyük göğüsleri yüzünden alay konusu olabilmektedirler.

2- Gebelik öncesi dönem: Gebelik öncesi dönemde ise de sınırda olan meme büyüklüğü problemini belli bir ölçüde tolere etmiş fakat gebelikle ve süt verme ile beraber aşırı derecede büyüme sonrasında hem sosyal hem de psikolojik problemler yaşayan ve baş ağrısı, boyun ağrısından yakınan orta yaş grubu hastalar.

3-Meme büyüklüğüne ait sosyal ve psikolojik problemleri geride bırakmış, hatta gebelikler sonrasındaki erken dönem baş ve boyun ağrılarına bir müddet sonra katlanmaya alışmış fakat ileri yasta kemik erimesinin de ortaya çıkması ile beraber bu problemleri artık göz ardı edemeyen, fakat bir fizik tedavi uzmanının yönlendirmesi ile plastik cerraha başvurmuş ileri yaş grubu hastalardır. Bu tür hastalarda görünüş olarak öne doğru eğilme, hafif kambur bir görüntü olabilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Meme küçültme ameliyatı, yapılan tekniklere göre ortalama 3 ila 4 saat süren bir ameliyattır ve genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatında en çok uygulanan metot, kesı meme bası çevresinde baslar ve aşağı doğru dikey bir yönde ilerleyerek meme altı bölgesinde içinde yönde yatay olarak uzanır. Meme bası yeterli olacak şekilde yukarı çekildikten sonra ve fazla meme dokusu alındıktan sonra her iki taraftaki deri kısımları meme altında birleştirilerek yeni yerine dikilir. Özellikle son birkaç yıldır çok popüler olan yalnızca dikey kesilerin kullanıldığı metotta Vertikal Meme Küçültme kesi meme altı bölgesinde sonlanır ve her iki taraftaki yatay kesi yapılmaz. Bu metotta ameliyattan sonra dikey kesi hattı boyunca birikmiş olan ve bir anlamda büzüşen deri bölgesinin 4 ila 6 hafta müddette genişlemesi ve açılması beklenir. Doğal olarak hasta acısından daha uzun bir bekleme müddeti ve sabır gerektiren bir uygulamadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Meme küçültme ameliyatın yapılması sonrasındaki süreç aynı meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yaşananlara benzer. Ortalama 2 ila 3 günlük bir süreden sonra hastalar duş alıp normal kıyafetlerini giyebilir ve ortalama 1 ay sonra sportif kıyafetlerini giyip normal hayatına daha kolay adapte olabilir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında 1 ila 2 hafta spor veya bedeni zorlayacak aktivitelerden uzak durulması gerekir.

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı
web Sitesi: http://www.ilkermanavbasi.com.tr/
Adres : Rumeli Caddesi Müşerref Apt. No : 3/2 Nişantaşı – İstanbul
Telefon :
0090(212) 247 9374
0090(212) 291 6059
E posta : info@ilkermanavbasi.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ