Kadınlar Sitesi

ilk Katı Yiyecekler Patates ve Balık

Bebeğiniz seviyorsa ve ihtiyacı varsa yiyeceklerine patates de katabilirsiniz. Altıncı aydan itibaren fırınlanmış (közIeme) ya da haşlanmış patates verilebilir. Çocuğa patatesi, ço­ğunlukla günde üç öğün yemek yemeye başladığı zaman verir­ler, öyle ve aksanı yemeklerindekl ara beş altı saati buluyorsa patateste bol miktarda bulunan nişasta, çocuğa, başka bir öğüneihtiyaç duymadan akşama kadar dayanacak enerji ve kaloriyi sağlayacaktır.

Başlangıçta patatesleri iyice ezdikten sonra bol süt  ekleye­rek ve alışıncaya kadar çok az miktarda vereceksiniz.    Israrla reddederse üstüne düşmeyin. Bir süre sonra  yeniden dene­yin.
Bebeğiniz yeterince tombulsa ve sebze, meyve, bir yumur­ta sarısı ve sütten ibaret öğle yemeğini yedikten sonra iyice doyuyorsa patatese ihtiyaç kalmaz. Patates, bebeğin beslenme rejimine, çok

miktarda kaloriden başka bir şey eklemez.

Patates yerine makarna, ya da pirinç verebilirsiniz. Başlan­gıçta bunları

ezin ya da tel süzgeçten geçirin

    Balıklar. Bebeğiniz  10 ya da 12 aylık olunca, yemekle­rine dil, mezit, pisi balığı gibi beyaz etli ve yağsız balıklar da katabilirsiniz. Uskumru gibi yağlı balıkların sindirimi güçtür. Balığı temizleyip parçalara ayırdıktan sonra, ağır ağır kaynayan suda haşlayın. Kendinize hazırlamış olduğunuz ızgara balıktan bebeğe de verebilirsiniz, ama ne şekilde verirseniz verin, dik­kat edeceğiniz en önemli husus, yedirdiğiniz balıkta kılçık kal­mamış olmasıdır.
Öğle yemeğinde et yerine balık verin. Kimi bebekler bunu çok severler; ve size de bunun büyük yardımı olur. Fakat kimi­leri balığı katiyen yemek istemezler, o zaman da zorlamaktan kaçının.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ