Kadınlar Sitesi

Arka Üstümü, Yüzükoyunmu Yatırmalı?

Arka üstü mü, yüzükoyun mu yatırmalı? Çocukların çoğu, özellikle sancılı bebekler, daha ilk günlerden itibaren yü­züstü yatmakla rahat ederler. Bunlar herhalde karınlarının

üstüne tazyik yapılmasıyle rahatlamaktadırlar. Bazısının sırtüstü yat­mak hoşuna gider, bazısı için de şöyle veya böyle yatmak hiç fark etmez. Bazı kimseler sırtüstü yatmanın iki sakıncası olduğunu ileri sürerler. Bu durumdajjebek kusarsa boğulma tehlikesiyle karşılaşılabilir ve hep aynı şekilde yatınca başının arka tarafı yassı olur.

Aslında başının yassılanması çocuğun beynine zarar vermez, sonra büyüme çağında da kafatasının biçimi düzelir. Yine de çocuğun başının biçimine çok önem veriyorsanız, yat­tığı zaman başını hep aynı tarafa koymamasına dikkat edin. Bu­nun için de sık sık başı yatağın ayakucuna gelecek şekilde ya­tırın. Böylece bir eşya yada bir duvar dikkatini çektiğinde bebek bir süre de başını her zamankinden farklı tarafa çevirmek ihti­yacını duyacaktır. Birkaç haftalık olan bebek nasıl rahat ediyor­sa öyle, yani başını sağa ya da sola çevirerek yatma alışkanlığı kazanır. Bebeği bu alışkanlıktan vazgeçirmek oldukça zordur; bu bakımdan kesin bir alışkanlık edinmeden onu değişik şekiller­de yatırmalısınız.

Ben şahsen bebeği baştan itibaren yüzükoyun yatırmanın daha doğru olacağına inanıyorum. Biraz daha büyüyüp kendi kendine yattığı yerde dönebilecek hale gelince, kendi istediği şekilde yatabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ