Kadınlar Sitesi

Çocuk ile Tatile Çıkmak

Ailecek tatile çıkmak eğlenceli ve güzeldir. Ama yanınızda bir çocuk varsa bu durum o kadar da güzel olmayabilir. Öncelikle çocuklara yaşlarına göre davranmak gerekir. Tatil yerinizi seçtikten sonra ulaşım sorununuzu da çözmelisiniz. Eğer çocuk büyükse sorun olmaz ama iki yaş ve atındaysa gideceğiniz mesafeyi kısaltmak adına uçak her zaman en iyisidir.

Türkiye’de hava yolculuğunda genelde bebekler kucakta götürülüyor bu pek güvenli bir yöntem değil. Aynı zamanda rahatsız edici bir durum. Bu yüzden maliyeti fazla olsa da bir koltuk da bebek için alınmalıdır. Gelişmiş ülkelerde bebekler için ayrı ve özel koltuklar vardır. Bebekle yolculuk zor olduğu için geniş ve koridor tarafı koltuklar tercih edilmelidir. Oturduktan sonra yanınıza alacağınız el  bagajınızda bir gün boyunca en çok neye ihtiyacınız olacaksa o araçları muhakkak yanınıza alın. Bu önemli eşyalar arasında kullanılan ilaçlar, oyuncak, bez, yedek kıyafet, sandviç veya bisküvi tarzı yiyeceklerde olmalıdır.

Otomobil ile seyahat edecekseniz eğer bebeğinizin muhakkak ki bebek koltuğunda oturması gerekmektedir. Aynı zamanda herkesin kemer kullanması önemlidir. Her hangi bir kaza anında bu emniyet kemerlerinin hayat kurtarıcı büyük özellikleri vardır. Yol boyunca bebeğiniz sıkılabilir. Ona masal anlatmak onu oyalamak an mantıklı durumdur. Hazırlıklara bir hafta öncesinden başlamanız iyi olacaktır. Gece uyuyabililirse eğer gece yolculukları en mantıklısıdır. Fakat sabahın erken saatleri de çocuklarla yola çıkmak için uygun bir saattir.

Çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar yolculukta işinize yarayacaktır. Bunun yanında resim çizebilecek bir yaşta ise çocuğunuza kâğıt kalem de almalısınız. Aynı zamanda masal kasetleri veya çocuk şarkılarını da yanınıza almanız çok mantıklı hareketler olacaktır.
Yanınıza bir ilk yardım çantası almalısınız ve içinde kesinlikle derece, plaster, bandaj, ağrı kesici, haşere kovucu, antibiyotik ve kullanılan tüm ilaçların olması gereklidir.

Araç tutmasına karşı da seyahat öncesi hafif yemekler yedirmekte fayda vardır. Hafif giysiler giymesi çocuğu sıkmayacaktır. Okuma ve benzeri oyunlar oynatmayın. Tatlı bisküvi tarzında yiyecekler alın yanınıza. Tuzlulardan kaçının. Tuzlu yiyeceklerden dolayı fazla sıvı tüketimi ve fazla mola demektir.

Tüm buların yanında yol boyunca size lazım olabilecek bazı gereçler var. Bunların başında kuru ve ıslak havlular geliyor. Bolca plastik poşet de yanınızda olmalı. Karanlıktan korkan çocuklar için küçük bir lamba ve bir şemsiye.
Tüm bunlar yanınızda olursa eğer rahat bir yolculuk geçirerek tatilinize başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ