Kadınlar Sitesi

Çocuk Nasıl Şımartılır?

Çocuk nasıl şımartılır? Hemen söyleyelim ki, pek çok anne-baba, özellikle ilk çocuklarıyle, dünyanın en güzel oyuncağıymış gibi oynarlar ve yavrularını pek çabuk şımartırlar. Yeni bir araba sahibi olan erkekle, yeni bir kürk manto alan kadının, bu yeni mallarıyla ne kadar yürekten ilgilendiklerini düşünürseniz, yeni doğmuş bir bebeğin de aileyi aylarca ne şekilde oyala-yabileceğini anlarsınız. Fakat burada sözkonusu olan şey sade­ce zevk değildir. Anne-babalar, kendileri için duydukları bütün umut ve korkulan yavrularına yansıtırlar. Böylece de savunma­sız küçük bir yaratığın mutluluk ve güvenliğinden kendilerini so­rumlu tutarlar. Bebeğin her ağlaması, onlara bir imdat işareti gibi gelir. İkinci çocukları dünyaya geldiğinde anne ve baba tec­rübe sahibi olmuşlardır, kendilerine güvenleri artmıştır. Neyi verip neyi vermeyeceklerini öğrenmişlerdir. Çocuğun iyiliğinin nerede olduğunu bildiklerinden, onun bir isteğini reddettikleri zaman bundan hiç utanmaz ve kendilerini suçlamazlar. Bazı kim­seler, örneğin çok çocuk sahibi olanlar, tek çocukla kalanlar, kendilerine güven

duymayanlar ve kendi başaramadıklarını ço­cuklarının yapabilmesini isteyenler çocuklarını şımartmaya daha fazla eğilim gösterirler.

Çocuklarını şımartanlar arasında, ayrıca başkasının çocuğu nu evlât edinip bu davranışlarının haklı olduğuna kendilerini inan­dırmaya çalışarak insanüstü bir

çaba harcamak gerektiğini sa­vunanları, çocuk psikolojisi eğitimi ya da öğretmenliği yapıp da bu İşte herkesten daha yetkili olduklarını göstermek isteyenleri, çocuğa kızmaktan utanıp ona boyun eğenler ve çocuğun  ağlama­sına dayanamayacak kadar yufka yürekli olanları sayabiliriz.

Davranışlarının nedeni ne olursa olsun bütün bu anne-ba­balar çocukları uğruna kendi rahatlarından ve haklarından fera­gat etmeye ve çocuğun her istediğini hemen yerine getirmeye hazırdırlar. Çocuk ne isteyebileceğini bilse, anne-babanın bu tutumu sararlı olmayabilirdi. Oysa minicik bir çocuk makul ola­maz ve kendi yararına olan ve olmayan şeyleri birbirinden ayıra­maz. Çocuk, anne-baba tarafından yönetilmeye muhtaçtır. Anne-babasının kendisini yönetmesini de bekler. Yani sizin tereddütünüz çocuğun huzurunu kaçıracaktır. Çocuk her ağladığında, onu olduğu yerde bırakmak korkunç bir şeymiş gibi, anne, hemen koşup onu kucağına alırsa, sonunda çocuk da, ağladığında oldu­ğu yerde bırakılmanın çok müthiş bir şey olduğunu sanmayın başlar. Anne-baba çocuğun isteklerine ne kadar fazla boyun eğerse, çocuk da o kadar çok şeyi kabul ettirmeye çalışır. Dün­yadaki bütün insanlar, yaşları küçük de olsa, büyük de olsa, kar­şılarında boyun eğen bir kimseyi ezmeye hazırdırlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ