Kadınlar Sitesi

Doğum Sonrası Ziyaretçileri Sınırlandırın

Başlangıçta ziyaretleri sınırlandırın. Bir bebeğin dünyaya gelmesi, bu olayı candan arzulayan aile halkının ve dostların eve akın etmesine vesile olur. Herkes bebeği görmek, anne-babayı kutlamak ister. Anne-baba hayatlarından son derece memnun ve gururludurlar. Ne varki bütün bunlar, yeni doğum yapmış olan anneyi yorar. Ziyaretlerin ne kadarının fazla olduğunu sorarsanız, bunun duruma göre değiştiğini söyleyebilirim. Kadınların çoğu, ev işlerine döndükten sonra çok çabuk yorulur. Ameliyata eş bir durumla karşılaşmışlardır, ayrıca bezlerinde önemli değişimler olmuştur. Asıl en önemli değişiklik ise ruhî alanda meydana gelmiştir. Hele dünyaya gelen ilk bebekse… Kimi insanlar ziyaretlerden çok zevk alırlar; misafir sever ve onlarla eğlenirler. Fakat İnsanların çoğunluğu İçin bu mutlu etkiyi, ancak birkaç yakın dost yapar. Öteki ziyaretçiler, kendilerini görmekten memnun da olsak, hele kendimizi İyi hissetmediğimiz zamanlarda bizi sadece yorar ve sinirlendirirler. Çok yorgun bir annenin de hayatının bu en önemli geçiş döneminde, çok sayıda ziyaretçiden yorulması tabiîdir. Üstelik bu yorgunluğun zararı herkese dokunur. Dolayısıyle size, başlangıçta ziyaretleri sıkı bir şekilde sınırlamanızı ve ziyaret sayısını ancak gücünüz arttığı oranda arttırmanızı tavsiye ederim. Gerekirse doktorunuzun iznini alın. Doktorun emirleri arkasına saklanırsanız daha rahat edersiniz. Telefon eden dostlara, «doktor yarından itibaren günde 15 dakika ziyaretçi kabul etmeme İzin verdi. Salı günü saat 4″te gelebilir misin?» deyin. Başka sebepler de durumunuzu kurtarabilir: Güç doğum, uzun nekahat, bebeği emzirme gibi.
Haber vermeden gelen ziyaretçilere, ziyaretlerinin sizi memnun fakat aynı zamanda rahatsız ettiğini hissettirin; «Doktor günde

bir ziyaretçi kabul etmeme İzin verdi, fakat biraz olsun girebilirsiniz»

deyin.

Bebekle oynayan ziyaretçiler: Kimi insanlar yeni doğmuş bir bebek görünce fazla heyecanlanırlar. Bebeği kucaklarına almak, sallamak, agucuklar yapmak ve çocuk diliyle konuşmak İsterler. Kimi bebekler bu aşırı muameleyi kaldırır, kimileri de bundan az ya da çok zarar görür. Bu durumda müdahale etmek ve kesin davranmak anrteye düşer. Kolay değildir bu, çünkü başkalarının bebekle eğlendiğini görmek sizin de hoşunuza gidebilir. Öte yandan, bebekler de alışmadık olaylardan ya da alışmadıkları yerlerde bulunmaktan (doktorun muayenehanesinde bile)
çabucak yorulurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ