Kadınlar Sitesi

‘5 ay ömrün var’ diyen doktorlarının hepsi öldü, kendisi yaşıyor

Giresun’un Bulancak ilçesinde yaşayan Fatma Duman’ın, hastalığının tedavisinin mümkün olmadığını söyleyen doktorları hayatını kaybetti. Fatma Duman 35 yıl önce teşhisi konan bu nadir hastalıkla yaşıyor.

İlçenin Kovanlık Beldesi’nde yaşayan Fatma Duman henüz 20’li yaşlarındayken, nefes darlığı, halsizlik, kas ağrıları gibi bir çok şikayet nedeniyle Ordu ve Trabzon illerinde doktorlara gitti. Ancak buralardaki doktorları Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerdeki Tıp Fakültesi hastanelerine gitmesi yönünde tavsiyelerde bulundu. En son gittiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ise sistemik skleroz olarak da bilinen nadir hastalık olan skleroderma teşhisini koydu. Doktorları bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını 5-6 aylık ömrü kaldığı gerekçesiyle evine dönmesini tavsiye ettiler.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Ancak aradan geçen 35 yıldır Fatma Duman, hastalığa karşı yaşam mücadelesini sürdürürken, kendisine 5-6 ay ömür biçen doktorlarının hayatlarını kaybettiğini söyledi.

“ DOKTORLAR BANA 5-6 AY ÖMÜR BİÇMİŞTİ”

Nadir bir hastalık olan sklerodermaya karşı yaşam mücadelesini anlatan Fatma Duman, “Küçük yaşlardan beri rahatsızlığım vardı. Sık sık hasta olurdum ama, 20’li yaşlara gelince iyice hastalığım ilerledi. Bunun üzerine babam beni önce Ordu ve Trabzon’daki hastanelere götürdü. Daha sonra doktorların tavsiyesiyle İstanbul’da, Ankara’da hastanelere gittik. Bazı tedaviler uyguladılar ama iyileşemedim. Sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi için çok paraya ihtiyaç duyulduğunu söylediler. Hastalığımın milyonda bir görülen skleroderma denilen bir hastalık olduğunu söylediler.1996 yılında babam da vefat edince parasızlıktan tedaviye başlatamadık. Bana bakan doktorlarımın hemen hepsi 5-6 aylık ömrümün kaldığını hastalığın ilerlediğini söylediler” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ