Kadınlar Sitesi

Çöp Kebabı

Malzemeler:
*1-1,5 Kg. koyun but eti
*2-3 Tane sivri veya dolmalık kemer patlıcanı
*12 Tane uzun saplı biber
*2-3 Diş sarımsak
*1,5 Bardak zeytinyağı
*1/2 Defne yaprağı
*1Baş soğan
*Tuz, karabiber

Hazırlanması
Patlıcanları, 4-5 parmak saplarının gerisinden keserek soyunuz. Saplarını da soyup uçlarım sivriltiniz. Sonra yıkayınız.
Etin kemiklerini çıkarıp ceviz büyüklüğünde ve mümkünse küp şeklinde doğrayıp patlıcanların saplarına aldığı kadar geçiriniz. Sonra tuz serpip bir tavada kızdırılmış zeytin yağında ve açık renkte kızartınız. Kebapların etli tarafları aynı yöne gelmek üzere bir tencereye yerleştiriniz.
Kebabı kızarttığınız tavadaki yağın bir kaşıktan fazlasını çıkarıp geri kalan yağda ufak parçalara doğranmış soğanı, biberi ve defne yaprağını kavurarak biraz öldürdükten sonra, domatesi, sarımsağı ve 2 kahve kaşığı unu ilâve ediniz. Biraz da bunlarla karıştırıp 4 bardak su ilâve edip, yetecek kadar tuz atınız. Su kaynamaya başlayınca etin üzerine dökünüz. Tencerenin kenarına hamur sıvayıp kapağını örtünüz. Kapağın üzerine ağırca bir cisim koyunuz. Hafif ateşte ve suyunu tamamiyle çektirmeksizin 1,5-2 saat kadar pişiriniz. Sofraya alacağınız zaman eti, tencereden, dağıtım tabağına kaydırmak suretiyle boşaltınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ