Kadınlar Sitesi

Çocuklar ne zaman diş çıkarır?Belirtileri nelerdir?

Çocuklar ne zaman diş çıkarır?
Çocuklar dişlerini genellikle dişlerini 6-8 aylıkken çıkarmaya başlarlar.Kimi çocuklarda 3 aylıkken yada daha geç bir zaman sarkar bu.Çocukların diş çıkarma zamanları genellikle anne- babalarınınkine benzer şekilde çıkar.Diş çıkarma zamanında çocuklarımızı takip etmeli onların ne gibi huzursuzlukları oldularını öğrenmeliyiz.Bunları öğrendikten sonra da ona göre hareket etmeliyiz.

Diş çıkarırken çocuklar nasıl olurlar?
Diş çıkarma zamanlarında çocuklar ço huzursuz ve çeşitli sendromlar yaşarlar.Bunları tek tek açıklamalı olarak da sıralayabiliriz .

Salya akıtmak:Kimi çocuklarda bazen diş çıkarma zamanları olmasada salyalarını akıtırlar.Bu diş çıkarma zamanlarına gelincede çocuklara göre değişkenlik gösterip çoğalabilirde.Salya akıtma sadece ön dişlerini çıkartırken de ayrıca daha çok çoğalır.

Yüzde veya çenede kızarıklık:Salyasını bol akıtan çocuklar çenede ve ağız kısmında tahrişler meydana gelmekte.Bu tahrişler sonucunda kızarıklıklar ve çatlaklar meydana gelmekte.Bunları önlemek içinde gün boyunca bebeğimizin ağzını yüzünü nazikçe ve narin şeylerle silmeliyiz.Yatarkende salyasının aktığı yere bir ufak çarşaf veya havlu parçası koymalıyız

Öksürük:Salyanın aktığı zaman döşü fazla ıslandığında kimi zaman bu çocukların üşütüp hafif öksürmelerine neden olur.Bu zaman içinde olan öksürüğü pek önemsememeliyiz.Bazen bunu çocuklar dikkat çekmek amaçlıda kullanabilir.

Isırma:Çocuklar diş çıkarmaya başladığında yaptıkları diğer unsurlardan biridir.Ellerine geçen her şeyi ısırmaya çalışırlar.Bunlar içinde kendi elleri, annesinin memesi, yabancı birinin parmağıda olabilir bu.Yaptığı bu hareketle sadece kendini dişlerini rahatlatmak amaçlıdır.

İshal:İshal çok göreceli bir kavram olmakta.Her çocuk ishal olcak diye bir şey yok.Çocuktan çocuğa değişmekte.Bazı doktorlara göre tükrük salgısının çok olduğu için olduğunu düşünsede bazı doktorlar bunu kimi doktorlarda bunu kabul etmemekteler.

Ateş:Ateşde diğer bir belirti olan ishal gibi doktorların biraz da olsa tereddütle yaklaştıkları bir konu.38 C nin altında ateşlenmeleri olmakta.Bu ateşlenmeler iki ve bundan fazla sürerse doktora başvurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ