Kadınlar Sitesi

Bebeğe Meme mi Biberon mu Verilmeli?

MEME Mİ, BİBERON MU SORUNSALI

Şu ana kadar zaten karar vermiş olabilirsiniz ama eğer vermediyseniz, bebeğinizi doğduktan sonra nasıl besleyeceğinizi düşünmenin zamanı geldi artık. Emzirmenin yeni doğmuş bir bebeği beslemenin en ideal yolu olduğuna şüphe yok: yararları saymakla bitmez. Mayo Klinik uzmanları anneleri emzirmeye teşvik ediyor. Yine de, koşullarınız gereği ve bazı sebeplerden dolayı mama ile beslemeyi düşünebilirsiniz tabii.

Bazı kadınlar için zor bir karar:

Bazı kadınlar işin başından beri emzirecekler mi yoksa mamayla mı besleyecekler, bilirler ama bazıları da bir türlü karar veremez. Eğer siz de bu kararsızlar grubuna dahilseniz, araştırma yapmanın ve önünüzde ne gibi seçenekler olduğuna bakmanın tam zamanı. Çocuğunuzu nasıl besleyeceğinizi önceden planlamak, nasıl besleyeceğine doğduktan sonra karar vermekten daha iyidir. Çocuğunuzu mamayla beslemeyi tercih ediyorsanız, kararınızı somutlaştırmadan önce en azından emzirme ve yararları konusunda bilgilenin. Mama ile besleme konusunda da bilgi verir.

emzirme

Mama ile beslemeye karar veren kadınlarda emzirmekten vazgeçtikleri için inanılmaz bir suçluluk duygusu oluyor. İyi anne olmadıklarını ve çocuklarının ihtiyaçlarını ön plana almadıklarını düşünüyorlar. Eğer siz de böyle bir anneyseniz, bu negatif düşünme tarzının sizin için de, bebeğiniz için de iyi olmadığını bilin. Suçluluk duygusuna kapılmayın. Yapmanız gereken şey, her iki besleme yöntemi konusunu okuduktan sonra, bilgi sahibi olarak karar verdiğinizi düşünerek kendinizi rahatlatmaktır.

Emzirmeyi bir kez deneyin. Becerebiliyorsanız, birkaç hafta devam edin. Baktınız olmuyor, her zaman bırakma ve başka bir yönteme geçme şansınız var. Böyle yaparsanız, en azından denemiş olmanın tatmin duygusunu yaşarsınız. Kim bilir, belki de tahmin ettiğinizden çok farklı bir deneyimdir. Emzirme bebeğinizle bağ kurmanın olağanüstü bir yoludur. Bebeğinizin duygusal sağlığına iyi geldiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Elbette emzirme olmadan da bebeğinizle sevgi bağı kurarsınız ama değerli bir araçtan yoksun olarak.

SORU & CEVAP

Emzirmeden sonra göğüslerin sarkması kaçınılmaz bir durum mudur?

Emzirmenin göğüslerime vereceği zarar konusunda kaygılanıyorum. Emzirmenin göğüslerinizi nasıl etkileyeceğini merak etmeniz doğal ama moralinizi bozmayın. Araştırmalar emzirmenin göğüs şeklini ve hacmini olumsuz etkilemediğini göstermiştir.

Buna rağmen sarkan göğüsler endişe konusu. Gebelik sırasında, göğüsleriniz dolgunlaşıp ağırlaştıkça göğüslerinizi destekleyen bağ dokuları esner. Bu esneme, bebeğinizi emzirseniz de, emzirmeseniz de, gebelikten sonra göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Sarkan göğüsler sonradan gelen her gebelikte daha fark edilir hale gelir. Özellikle de göğüsleriniz büyükse. Sarkmaya neden olan yaşlanma, sigara içme gibi başka nedenler de vardır. Bu iki faktör de cildin elastikiyetini azaltır. Kilolu olmak da benzer bir sonuç yaratır.
Anne sütünün bebek için ideal bir besin olduğunu unutmayın. Göğüslerinizin sarkabileceği korkusunun emzirmenizi engellemesine fırsat vermeyin. Hayatınızın herhangi bir evresinde göğüslerinizin iyi durması için sağlıklı bir hayat tarzını tercih edin. Günlük yaşamınızda egzersize yer verin. Sağlıklı beslenin. Eğer sigara içiyorsanız, doktorunuzdan bırakmanıza yardımcı olmasını isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ