Kadınlar Sitesi

Yeni Doğan Bebek Mamasının Yarısını Yiyorsa Ne yapılmalı?

Mamasını yedikten birkaç dakika sonra uyanıp yeniden ağlayan bebekler. Bebek, biberonundaki mamanın 100 ya da 125 gramını içtikten sonra uyuyor ve 15 – 20 dakika sonra uyanıp ağlamaya başlıyorsa ne yapmalı? Bu olay, çoğu zaman, iştahsız­lıktan ziyade, bebeğin hava yutması ya da sindirim rahatsızlığı çekmesi halinde meydana gelir. Bebeğin her zamankinden 25 gram az mama almasının ziyanı olmaz. Hatta ihtiyacının yarısı kadar mama aldıktan sonra bile her zamanki gibi rahatça uyur, fakat muhtemelen biraz daha erken uyanır.

Bebeğin henüz doymadığına eminseniz, biraz bekledikten sonra biberonda kalan mamayı vermeyi deneyebilirsiniz. Fakat bence bebeği, biberonlarını iki seferde bitirmeye alıştırmamak yerindedir.
 Yeni doğmuş bir bebek, mamasının sadece yarısını

yerse ne yapmalı (Tıbbî yardımdan uzaksanız) Doğumevinden yeni döndünüz ve bebeğinizin, doğumevinde hepsini yediği söylendiği halde mamasının ancak yarısını yediğini görüyorsu­nuz. Fakat .bu, çok güç ve yorucu bir çaba istiyor. Bebeğe ne ol­du acaba? Böyle hallerde en iyisi doktora danışmaktır, fakat bel­ki de bebeğiniz henüz hayata «gözlerini açmamıştır.» Kimi be­bekler, günler hatta haftalarca bir uyuşukluk hali içinde kalır ve sonra ansızın «uyanırlar». Ayrıca, sindirim organlarının mamaya yavaş yavaş alışmakta olması da mümkündür.
Doktora başvuracak durumda değilseniz, bebek 30 – 40 gram mama almış olsa bile, istemiyorsa bırakın, geri kalanı içmesin. Böyle olunca öteki beslenme saatinden çok önce uyanıp ağlaya­caktır. Uyanmazsa hiç dokunmayın. Uyanırsa yeniden mama ve­rirsiniz. «Gece-gündüz hep onunla mı uğraşacağım?» diyecek­siniz. Korkmayın; hep böyle devam etmez. İstediği zaman ve is­tediği kadar beslemeye devam ettiğiniz takdirde, kısa bir süre sonra, daha çok ve daha iştahla içtiğini, beslenme saatleri arasın­daki süreniıi uzamaya başladığını, yani daha uzun süre uyuduğu­nu görürsünüz. Orta ağırlıkta her bebek, böyle muamele gördüğü takdirde normal miktarda besin almaya ve öğünler arasında yak­laşık olarak dört saat uyumaya başlar.
Tersine, çocuğu belli bir miktar mamayı bitirmeye zorlarsa­nız yemeğe İlgisiz ve inatçı bir tutum benimsemesine yol açar­sınız.
Mamayı buzdolabında ya da çok serin başka bir yerde sak­lama imkânına sahipseniz yarı yarıya kullanılmış

biberonları İkinci beslenmede bebeğe vermenizde bir sakınca yoktur. Fakat bozulmayacaklarından emin değilseniz dökmek daha iyidir.

Çocuğun iştahı birkaç gün içinde düzelmez ve mamasının ancak yarısını içmeye devam ederse, doktora danışın.

Bu müm­kün değilse mamayı sulandırma yoluna gidin. Üç-dört gün yarı yarıya sulu verin; sonra çocuğun iştahı düzelmeye başlayınca su miktarını dörtte üçe indirin ve birkaç gün sonra da normal mamaya dönün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ