Kadınlar Sitesi

Altıncı Ayda Beslenme Saatleri ve Muhallebi Çeşitleri

Altı aylık bir çocuğun beslenme saatleri. Çocuğunuz altı aylık olduğunda, muhtemelen et suyuna çorba, yumurta sarı­sı ve çeşitli sebze ve meyveler yemeye de alışmış olacaktır Sebzeleri, genellikle saat 14

beslenmesinde, unlu

mamayı 18″de ya da 10″da; meyveleri 10, 14 ya da 18″de verebilirsiniz. Bu bes­lenme saatleri değişmez değildir; kendinize ve bebeğe en elve­rişli gelecek programı siz seçebilirsiniz. Bebek pek iştahlı değil­se ve her yemekte bir tabakla yetiniyorsa meyveleri saat 10″da, sebzeleri 14″te ve unlu mamayı da 18″de verebilirsiniz. Fakat tersine çok Iştahlıysa, unlu mamayı günde iki kere verin. Ayrı­ca, unlu mama yediği bu İki beslenmeden birinde meyve de ve­rin. Çocuk kabızlık çekiyorsa, akşamları unlu mamayla birlikte erik, kahvaltıda ve öğle yemeğinde de başka meyveler verin.

    Muhallebi cinsi yiyecekler. Muhallebi cinsinden yiye­cekler, öteki yiyecekler kadar önemli değildir. Bunlar, bebeğin beslenme rejimine yeni bir şey katmadığı gibi hazırlanmaları da zaman alır. Meyveler, besin bakımından çok daha zengin ve tatlı olarak da çoğu zaman bebeğin daha çok tercih ettiği yiye­ceklerdir. Fakat ailenin öteki fertleri için hazırladığınız muhalle­biden, altı aylık bir bebeğe öğle ya da akşam beslenmesinde ra­hatça verebilirsiniz. Bir yaşına yaklaştığı zaman çocuk, yutulma­sı daha güç yiyecekleri yiyebillyorsa, sütlaç vermeye başlayabi­lirsiniz. Çikolata, kimi çocukların sindirim sistemlerini bozabile­ceğinden, sütlü tatlılarına çikolatayı katmak için iki yaşına ka­dar bekleyin. Çocuğunuz, bir yaşına doğru sütten bıkmaya baş­ladıysa o zaman sütü yedirmek için muhallebi verebilirsiniz. Çocuk unlu mamalardan da bıktığında muhallebi bir değişiklik olacaktır. Bebeğin akşam yemeğini meyve İle muhallebi ya da sebze İle muhallebi şeklinde verebilirsiniz.
Bebeğiniz meyve seviyor, kolaylıkla sindirebiliyor ve yete­rince süt de içiyorsa yemek sonunda yedirmek üzere sütlü tatlılar hazırlamak zorunda değilsiniz demektir. Kısacası, çocu­ğa, yemek sonunda vereceğiniz tatlı cinsinden yiyeceklerin ya­rısının meyve olmasına dikkat edin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ