Kadınlar Sitesi

Hamilelik Dönemimde Bebeğe Neler Zarar Verir?

BilgisayarlarBilgisayarlar elektromanyetik alan oluşturur ve iyonize edici radyasyon içermez. Yapılan birçok araştırma bilgisayarların insanlar üzerinde zarar verici bir etkide bulunmadığını, gebeye ya da karnındaki bebeğe zarar vermediğini göstermektedir. Yine de saatlerce bilgisayarın karşısında oturmanızı, hareketsiz kalacağınız için tavsiye etmeyiz. Eğer bilgisayarda çok işiniz varsa, küçük molalar verin, ayağa kalkın, bacak ve kollarınızı biraz hareket ettirin.

Cep TelefonlarıCep telefonlarının beyin tümörlerine yol açtığı, kalp ritmini bozduğu, başka tür kanserlere yol açabileceği iddiaları zaman zaman basında karşımıza çıkıyor. An­cak cep telefonlarının bu hastalıklara yol açtığına dair tıp camiasını ikna eden bir araştırma henüz yapılmış değil. Bu nedenle hekimlerin çoğu gebelik boyun­ca cep telefonu kullanımına belirgin bir kısıtlama getirmemektedir.
Yine de cep telefonu kullanımı konusunda endişeleriniz varsa, işte size birkaç öneri… Cep telefonunuz ile uzun süreler boyunca konuşmayın. Cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmak özellikle kalp hastalan ve kalp pili kullananlar için sakıncalı olabilir. Hamilelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurun.

Mikrodalga FırınlarGünümüz koşullarında üretilen mikrodalga fırınlarında yemek ısıtmak sizi rad­yasyona maruz bırakmayacaktır. Mikrodalgalar bir çeşit elektromanyetik rad­yasyondur. Bu nedenle cihazınız eski ise daha dikkatli olmanızı ve olası kaçak­lara karşın teknik servise gerekli kontrolleri yaptırmanızı öneririz. Fırın çalışır­ken sizin ya da çocuğunuzun uzun süre önünde durmanız ve kalp pili olanların mikrodalga fırın kullanması önerilmemektedir.

Güvenlik Kontrolleri
Havaalanlarının ya da alışveriş merkezlerinin girişlerinde kullanılan el cihazları ile aranmaktan veya kapı şeklinde olan metal detektörlerden geçmekten tedir­ginlik duyuyor olabilirsiniz. Aslında endişe etmenize hiç gerek yok! El cihazla­rının gebelerde herhangi bir ısınmaya yol açtığına ya da sinir sistemine gereksiz bir uyarı verdiğine dair kanıt bulunmadı. Kapı şeklindeki metal detektörler ise düşük frekanslı elektromanyetik alanlar oluşturur. Yani sanıldığı gibi x ışmı yaymazlar. Bu elektromanyetik alanlar, gebeler dahil insanlar üzerinde zararlı etkiye sahip değildir. Çanta ve bagajları kontrol etmek üzere kullanılan aygıtlar ise x ışını ile çalışır. Bu cihazlara girmenizi de en katı güvenlik görevlisi bile is­temeyecektir!
Yine de endişeli iseniz gebe olduğunuzu güvenlik görevlisine söyleyebilir ve kla­sik üst arama  yöntemleriyle aranmayı talep edebilirsiniz.

Bîr İki Küçük Şey Daha…
Eğer çocuk yapmayı planlıyorsanız, bu sürece girmeden önce evinizi de gözden geçirmenizde yarar var; gerek temizleyerek toksinlerden arındırmak, gerekse çe­ki düzen vermek için yeni bir dekorasyon işine soyunabilirsiniz (eh, ne de olsa hayatınızda yepyeni bir sayfa açılıyor). Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bu iş­lere kalkışmak daha zor olacağından, şimdiden yapmanızda yarar var.
Toksoplazmanm pişmemiş etten geçtiğini daha önce belirtmiştik. Ancak sadece bununla kalsa iyi! Bu zararlı madde, kedi dışkısından da geçiyor. Merak etme­yin, çok sevdiğiniz kedinizi sokağa atmanız gerekmiyor! Eğer mümkünse, siz değil de evdeki öteki bireyler kedinin kum kabını boşaltsın ve dışkısını temizle­sin; sizin dokunmanız bu hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ