Kadınlar Sitesi

Vajinal kuruluk tedavisi nasıl yapılır?

Vajinal kuruluk bir çok kadının dönem dönem yaşadığı vajinada salgı azalması yada yokluğuna bağlı gelişen vagineda ağrı,yanma,sızlama, sık idrara gitme,cinsel ilşkide ağrı  gibi kendini gösteren  bir rahatsızlıktır.Özellkle menapoz sonrası bayanlarda daha sık rastlanmaktadır.

Normal sağlıklı bir cinsel ilişkide vajinada kayganlaştırıcı özellikte  sümüksü bir mukus salgılanmaktadır.Çeşitli hormonal problemler , kulanılan ilaçlar,diabet, menapoz sonrası değişimler ,vajinal enfeksiyonlar,hamilelik, emzirme dönemi, cinsel uyarının yetersiz olduğu durumlar,vaginaya uygulanan kişisel bakım ürünleri gibi pek çok sebebe bağlı gelişebilir vaginal kuruluk.Antidepresan,antihipertansiyon,antihistaminik ilaçlarda cinsel uyarılma bozukluğuna bağlı vaginal kuruluk geliştirebilir. Jinekolojik muayene sonucuna göre nedene bağlı tedavi uygulanması ile ortadan kalkar.

Ostrojen eksikliğine bağlı vaginal kuruluk tedavisinde lokal östrajen ihtiva eden krem ve vaginal fitiller kullanılabilir.İleri menapoz sorunları olanlarda hormon tedavisi de vaginal kuruluğun önlenmesinde etkendir.Ayrıca vagina ph ‘na uygun üretilen  tahriş ve allerji yapmıyan ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ