Kadınlar Sitesi

Genital uçuk nedir,nasıl bulaşır?

Herpes simplex virus ( HSV )  uçuğa sebep olan ve birçok çeşidi olan bir virus tipidir viral enfeksiyon olarak kendini gösterir. HSV 1 dudak ,yüz ,ağızda etkili olurken, HSV 2 genital organlarda ve HSV 3 zona olarak sinir uclarında kendisini göstermektedir.HSV2 nin etken olduğu genital uçuk cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Cinsel organ,genital bölge,kalçalar ve makatta görülür.Herpes virusu sinir hücrelerine yerleşir.  Hastalığı geçiren kişilerde zaman zaman  immun direnç düşüklüğüyle tekrarlayarak ortaya çıkar.  Virusu taşıyan kişi mukozalar yoluyla cinsel ilişki sırasında diğer kişiye bulaştırır.Bu nedenle hastalık tamamen iyileşinceye kadar cinsel temas dan uzak kalınmalıdır.

Virusun vucuda girdiği bölgede rahim ağzı,vulva,vagina gibi on günlük bir kuluçka döneminin ardından ağrılı vasküler baloncuklar oluşur bu arada kişide grip ve benzeri rahatsızlıklar  gelişebilir.Lezyonun geliştiği bölgede kızartı, yanma ve ağrı hissedilir.Bu oluşan vasküler baloncuklar birleşerek daha geniş bir bölge de daha büyük baloncuklar oluşturabilir. Vulva kızarık, ödemli bir hal alabilir.Kasık lenf  bezlerinde ağrolı şişlikler ve ağrının etkisiyle idrar yapmada güçlük olur.

Hastalık belirtilerinin tamamen ortadan kalkması dört haftayı bulabilir.Hastalık devam ettiği sürece kişi bulaştırıcı niteliktedir.Antiviral ilaçlar tedavide kullanılır.Ancak kesin tedavi sağlamaz. Akut dönem geçinceye kadar kısmen rahatlık sağlar.HSV virusu tam olarak yok efilememektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ