Kadınlar Sitesi

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

 

Erken menopozda,  yumurtaların azalması ya da bitmesi ve östrojenin azalması tükenmesi söz  konusudur. Azalmış olan yumurtaları artırmak mümkün değildir. Erken menopoz  gelişimi söz konusu ise  hastanın  çocuk sahibi olma isteği varsa hastaya bunu geciktirmemesi konusunda uyarılar yapmak ve tedaviye başlayarak çocuk sahibi olmasını hızlandırmak gerekebilir .Yumurta tamamen bitmişse onun geri dönüşü genellikle yoktur. Tedavide sadece eksik olan östrojeni ilaç  ve  bantlarla takviye etmek mümkündür. Menopoz sonrası hormon tedavisi  vermemeye özen gösteriliyor.Erken menopoza giren bir kadının, vücut yapısını korumak için fizyolojik olarak belli düzeyde hormona ihtiyacı var. Bu nedenle  erken menopoza girmiş kişilerde hiç olmazsa doğal menopoz yaşına, ( 50 yaşına ) hormon takviyesi yapılması uygun görülebilir.

Tedavi sonucunda, bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına bağlı olan erken menopozda, bağışıklık sistemini yavaşlatacak kimi ilaç tedavileriyle çok azda  olsa geri dönüşmümkündür.

Sigara içmek, erken menopozun bir nedeni değildir ama günde bir paket sigara içen kadında, menopozun, olması gerektiği yaştan iki yaş önceye indiği  görülmüştür. Artan sigara alışkanlığına paralel bir oranda erken menopozdan söz etmek mümkündür. . Kadınların  rutin jinekolojik kontrollerinde  smear testi yapılır.,Ultrason ile rahim ve yumurtalıklara bakılır. Adet hikâyesine göre gereken hormon incelemeleri varsa onlar yapılır. Eğer cinsel yaşama başlamamışsa da, 25 yaşından sonra da yine bu kontrollerin yapılması gerekir. Cinsel ilişkiye girmemiş kişilerde karın üzerinden ultrasonla muayene yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ