Kadınlar Sitesi

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim kasında bulunan miyomlar bir yada daha fazla sayıda olabilen selim huylu oluşumlardır,vaginal ultrasonografi ile muayenede görülebilirler.

Sık yapılan rutin kontrellerle miyomların durumu, büyüyüp büyümediği kontrol altında tutulmalıdır.Çok az sayıda bazı miyomların ameliyatla alınması gerekebilir.Miyomun kötü huylu olma ihtimali varsa ameliyat edilmelidir.

Östrojen hormonu salgısını durduran ilaçlar miyomların küçülmesine neden olur.İlaç kesildikten sonra tekrar büyür miyom.Ancak östrojen hormunu eksikliği riskleri olduğunda kısa süreli kullanılır bu ilaçlar.Miyomlar ostrajen hormonuna bağlı oluşlar oldukların dan  menapoz dönemi azalan östrojen hormonu salgısıyla küçülürler, yok olabilirler.

rahimde bulunan oluşumlara kesin miyom tanısı konamıyorsa, düzensiz ve aşırı kanamalara neden oluyorsa,diğer organlara yaptığı bası nedeniyle bu organların işlevini bozuyorsa,ağrıya neden oluyorsa ve gebelikte sorun yaratması söz konusu ise ameliyatla alınması gerekebilir.Doğurganlığını tamamlamış kadınlarda rahmin alınması gelecek riskleri ortadan kaldıracağı için uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ