Kadınlar Sitesi

Uskumru Dolması

Malzemeler:
*12 Tane uskumru
*3-4 Tane yumurta
*7-8 Normal baş soğan
*2 Bardak galete tozu
*2,5 Bardak zeytinyağı
*1/2 Kahve k. karabiber
*2Çorba k. çam fıstığı
*1/2 Yeni bahar
*1,5 Çorba k. kuş üzümü
*1/2 Kahve k. tarçın
*1 Çay bardağı ceviz içi
*1/2Demet maydanoz
*1 Bardak un
*1/2 Demet dereotu
*Tuz

Hazırlanması
Balıkların karınlarını yarmadan, iç organlarını solungaçlarıyla beraber çekerek temizleyip yıkayınız. Sonra tahta üzerine koyunuz. Bel kemiklerinin kolay çıkması için baş ve işaret parmaklarınız arasında çimdikler gibi ezerek, etlerini iyice porsutunuz. Bel kemiklerini çıkarmak için önce kuyruk uçlarını birkaç defa aşağı yukarı bükerek kıırnız. Sonra da baş taraflarının kemiklerini, boğazlarından baş parmağınızla kuvvetlice bastırarak kırıp, çekerek çıkarınız. Kemiklerde et varsa sıyırıp bir kaba atınız. Tekrar tahta üzerine yatırıp baş parmağınızın yanı ile etlerini kuyruklarından baş taraflarına doğru kaydırmak suretiyle etlerini iyice boşaltınız. İçlerinde hava kalmaması için kuyruk uçlarına yakın yerlerinden ucu sivri bir bıçakla deldikten sonra çıkardığınız eti kıyıp, bir kaba alınız.
Soğanları soyup ufak parçalara doğrayınız. Sonra fıstıkla beraber zeytinyağının yarım bardağı ile bir tencerede kavurarak kızartmadan iyice öldürünüz. Kıymanın topaklaşmaması için soğanı ateşten çekerek içine balık kıymasını katıp, halloluncaya kadar karıştırınız, Sonra üzüm, kıyılmış maydanoz, dereotu ve tuzunu da atıp, tekrar ateşe koyunuz. Fazla kurutmadan kavurup, ateşten alınız. İçine bulgur irili: ğinde kıyılmış cevizi ve baharatını da atarak soğutunuz.
Hazırlanan içi balık tulumlarına boğazlarından sıkıca doldurunuz. Biraz tuz serpikten sonra kâğıt üzerinde unlaymız. Önce bir kapta çatalla çarpılmış yumurta karışımına, sonra da “diğer bir kaptaki galetaya bulayınız. Galetadan meydana gelen pütürleri gidermek için de hafif hafif yuvarlayınız. Daha sonra dolmaları, sığacağı genişlikteki bir tavada hafifçe kızdırılmış zeytinyağına atınız. Maşa ile çevirerek kızartıp, kâğıt yayılmış bir kaba çıkarınız. Tabağa aldığınızda maydanoz dallarıyla süsleyiniz.
NOT : Dolma için alınacak balık çok taze ve poyraz balığı olmalıdır. Bayat veya Lodos balıkları, dolma yapılırken parçalanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ