Kadınlar Sitesi

Tavuk Galantini

Malzemeler:
*1 Tane iri, dolgun tavuk
*3 Fiske Hindistan cevizi
*1.5 Gr. süt danası lop eti
*2-3 Çorba k. patates unu
*3 Tane yumurta akı
*1-2 Dilim füme dil
*1,5 Çorba k. iç yeşil antep fıstığı
*1 Yumurta kadar bayat ekmek içi
*Tuz, karabiber
Hazırlanması
Tavuğun başını, ayaklarını ve kanatlarını kesip kıllarını aleve tutarak yakınız. İç organlarını çıkarmadan yıkadıktan sonra derisini sırtından ve boyuna yarıp yukarıdan aşağıya doğru ve dersinin kesilmemesine dikkat ederek yüzünüz. Butlarının ve kanatlarının derisi tulum şeklinde çıkacağı için bunları iç taraflarından yararak (posteki) şekline getiriniz. Sonra derinin iç tarafı üste gelmek üzere bir tahtaya düzgün bir şekilde yayınız.
Yüzülmüş tavuğun butlarını ve göğüslerini gövdesinde, et bırakmıyarak ayırınız. Yıkadıktan sonra göğüslerin kemiklerini çıkarıp et tokmağıyla döverek yarım santim inceliğe kadar yassıltınız. Sonra telleri aynı yöne gelmek üzere ve aralıksız olarak derinin üzerine yerleştiriniz.
Butların etini, dana eti ile beraber ıslatılmış ve sıkılmış ekmeği de katarak makinadan 2-3 defa çekiniz. 3 yumurta akını patates ununu ilâve ediniz. Yetecek kadar tuz, rendelenmiş Hindistan cevizi ve karabiber atıp yoğurarak özleştiriniz. Kıyma normal kıvamda değil ise, süt veya su ilâve ederek yumuşatınız. Daha sonra garnitür olarak soyulmuş fıstığı ince doğranmış dili ve haşlanıp doğranmış tavuğun ciğerini (istenirse domuz yağı) da katıp garnitürlerin ezilmemesine dikkat ederek birkaç kere karıştırınız.
Kıymanın tümünü ıslak avuçlarınız arasına alıp ve yine avuçlarınız arasında birbirine nakletmek suretiyle mümkün olduğu kadar oval şekil vererek deri üstündeki göğüs etlerinin ortasına ve telleri yönünce koyunuz. Rule şeklinde kapatınız.
Amerikan bezini suyla ıslatıp sıkarak yere yayınız. Sonra galântini bezin bir kenarına koyup silindir şeklinde (çapı 5-6 cm. olmalı) sarınız. Bezin iki uçlarını sicimle sıkıca bağlayınız. Birkaç yerinden de ortasını salam şeklinde bağlayınız
Galântini balık tenceresine (dikdörtgen) veya gaiântinin düz durabileceği büyüklükte bir tencerede üzerini bolca örtecek kadar suyla ateşe koyunuz. Kaynamaya başlamasından itibaren 2 saat pişiriniz. Tuz atınız. 5 dakika da tuzla kaynatıp ateşten alınız. 20 dakika kendi suyu içinde bıraktıktan sonra çıkarıp ılık bir hale gelinceye kadar soğutunuz. Daha sonra buz dolabına koyup böylece bir gece bırakınız.
Galântini tabağa koyacağınız zaman bezden çıkarıp enine yarım santim kalınlıkta düzgün yuvarlak dilimlere keserek tabağa yerleştiriniz. Gaiântinin hava temasından kararmaması için hafif eritilmiş bir iki kat asbik sürünüz. Çevresini de doğranmış asbikle süsleyiniz. Ayrı bir tabağa hazırlayacağınız rus salatası ile sofraya alınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ