Kadınlar Sitesi

Çulluk Kızartması

Malzemeler:
*6 Tane çulluk
*2 Ceviz kadar yağ
*1 Küçük baş soğan
*1 Kahve k. tane kara biber
*1 Orta boy domates
*1/2 Bardak zeytinyağı
*1/2 Çorba k. galete tozu
*1 Çorba k. un
*1/2 Bardak siyah şarap
*1/2 Bayat ekmek
*1/2 Defne yaprağı,
*tuz
Hazırlanması
Çullukların kanatlarını kesiniz. Başlarını kesmeden, tüylerini yolunuz. Kıllarını havagazı veya ispirto alevinde yakınız. İç organlarını tavukta olduğu gibi temizleyip barsaklarmı bir kaba ayırınız. Pençelerinin uçlarını ve alt gagalarını kesip yıkayınız. Çullukları bağlamayıpdaki işlemde görüldüğü gibi, gagalarını bacaklarına hatırınız.
Çullukların içine yetecek kadar tuz atınız ve alacak büyüklükte bir tencereye yerleştiriniz. İki ceviz kadar yağ ilâve ediniz. Kapak örtüp çok hafif ateşe koyunuz. Ara sıra çevirerek kızartınız. Sonra soğanı ve domatesi birkaç parçaya bölüp ilâve ediniz. Tane karabiberi ve defne yaprağını da atınız. 5-10 dakika da bunlarla alt üst çeviriniz.
Bu esnada pişmemiş ise bir bardak sıcak su ilâve edip pişiriniz. Suyu tamamiyle buharlaştıktan sonra çullukları bir kaba çıkarınız.
Salçası : Çullukların piştiği tencereye bir kaşık un atınız. Birkaç dakika kavrulunca; yarım bardak şarap ve ardından da üç bardak su koyunuz. Biraz daha tuz atınız. Salçayı un çorbasına yakın bir koyuluğa gelinceye kadar kaynatıp bir kaba süzünüz.
Çulluklar pişmekte iken : Ekmeği bir parmak kalınlıkta ve çullukların sayısı kadar dilimlere kesiniz. Sonra dilimlere, üzerinde çullukların durabileceği en ve boyda dikdörtgen şekli veriniz. Daha sonra, birer taraflarını ve boyuna olarak yontmak suretiyle hafif kavis yapıyoruz Zeytin yağında kızartınız. Öbür yanda, çullukların barsaklarını tahta üzerinde bir bıçakla kıyıp, küçük bir kaba alınız. Yarım ceviz kadar yağ ve yarım kaşık galete tozu ilâve ediniz. Biraz tuz, karabiber atıp börtünceye kadar kavurunuz. Sonra kızarmış ekmeklerin kavisli taraflarına bolca sürerek dağıtım tabağına koyunuz.
Sofraya alacağınız zaman : Çullukları butlarıyla göğüslerinin birleştiği noktadan geriye bükmek suretiyle ikişer parçaya ayırınız. Butlarını olduğu şekilde ve sırt üstü, ekmek minderlerinin üzerine koyunuz. Göğüslerini de kemikli ve boyuna olarak üçer parçaya kesip, yerlerine koyunuz. Bir çeşit patates tavası ilâve ediniz. Salçasını kaynar olarak üzerine dökünüz. (Çulluğun özelliği barsaklarının da yenmesidir.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ