Kadınlar Sitesi

Talaş Kebabı

Malzemeler:
*500 Gr. koyun but eti
*1 Ceviz kadar yağ
*125 Gr. tere veya sana yağı
*1 Tane domates veya ezmesi
*4-5 Baş soğan
*1/2 Demet maydanoz
*Tuz, karabiber
*2 Yumurta

Hazırlanması
Etin kemiklerini ve fazla yağlarını çıkarınız. Sonra telleri aksine olarak yarım santim incelikte dilimlere kesiniz. Dilimleri bir kere de kalınlığı kadar ende ve şerit şeklinde doğrayıp bir tencereye koyunuz.
Bir baş soğanı soyup ufak parçalara doğradıktan sonra bir ceviz kadar yağla beraber ete ilâve ediniz. Yetecek kadar tuz atıp kapak örtünüz. Orta hararetli ateşe koyunuz. Ara sıra karıştırarak bıraktığı su buharlaşmcaya kadar kavurunuz. Sonra domatesi soyarak ufak parçalara doğrayıp katınız. Birkaç kere de domatesle çevirdikten sonra etin üzerine bolca örtecek kadar sıcak su ilâve ediniz. Bu defa hafif ateşte pişmeye bırakınız. Kebap bir saat kadar piştikten sonra kalan soğanları soyup kalınca ve yarım halka şeklinde doğrayarak kebabın üzerine döşeyiniz. Soğanla beraber karıştırmaksızın kararlama yarım bardak suyu kalıncaya kadar pişiriniz. Kebabı ateşten alıp altına bir kap konmuş süzgece boşaltınız. Kıyılmış maydanoz ve karabiber atınız. Etin soğanı ezilmemesine dikkat ederek birkaç kere karıştırıp soğumaya bırakınız. Salçasını da muhafaza ediniz.
Kebap pişmekte iken, yuf aksını hazırlayınız :
125 gram yağı küçük bir tencerede hafifçe eritip donmaya bırakınız.
1,5 bardak unu hamur tahtasma eleyip ortasını daire şeklinde açınız. 1 yumurta kırmız. 1 kahve kaşığı tuz atınız. Sonra ılık suyla kulak memesinden daha yumuşakça bir hamur yapınız. Yoğurarak özleştirip bir yumak yaparak 5 dakika dinlenmeye bırakınız. Kurumamâsı için üzerine beyaz bez örtünüz.
Hamur dinlenmekte iken, donmaya bıraktığınız yağı küçük bir telle karıştırmak suretiyle köpürterek krem haline getiriniz.
Hamurun altına ve üstüne un serperek merdane ile iki bıçak sırtı incelikte ve daire şeklinde açınız. Sonra yüzeyini yağın yarısıyla yağlayıp bohçalaymız. Kalan yağla da : bohçalarken katlarmı yağlayınız, (üstünü yağlamayınız.) Bez örterek donmaya bırakınız.
Hamurun yağı donduktan sonra yarım parmak kalınlıkta ve dikdörtgen şeklinde açıp kavuşturmaca üçe katlayınız. Tekrar buz dolabında 15-20 dakika dinlendiriniz.
Kebap hazırlanmış ise; hamuru iki bıçak sırtı incelikte ve dikdörtgen şeklinde açıp enine olarak iki eşit parçaya kesiniz. Sonra bunların geniş kenarına kebabı koyup rulo şeklinde sarınız. Sonra yağlanmış bir tepsiye koyunuz. Üzerlerine fırça ile yumurta sarısı sürüp orta hararetli fırında pişiriniz. Sofraya alırken; kebabı birer kişilik parçalara kesip tabağa koyunuz. Salçasını da sıcak olarak üzerine gezdiriniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ