Kadınlar Sitesi

Domates Salçalı Kılıç Balığı

Malzemeler:
*1,5 Kg. kılıç balığı
*1,5 Çay f. arpacık soğanı
*2 Tane orta boy hıyar turşusu
*1 Küçük baş havuç
*3-4 Dal maydanoz
*1/3 Bardak yarım sert b. şarap
*Tuz
*1/2 Limon
Hazırlanması
Domates salçasını ve buhar patatesini reçetesindeki malzeme ile hazırlayınız.
Arpacık soğanını soyup havucu da boyuna olarak 4 parçaya ayırınız. Sonra sarı kısımlarını birer parça çıkarıp 1 cm. uzunlukta verevlemesine kesiniz. Turşuları soymadan ve çekirdeklerini çıkarmadan havuçda olduğu şekilde doğraymız. Sonra turşuyu bir yana bırakarak, soğanla havucu bir arada bolca suyla ateşe koyup, suyu tamamen buharlaşıncaya kadar pişiriniz. Salçasını süzdükten sonra, içine soğanla havucu, turşuyu ve şarabı koyup birkaç taşım kaynatınız. Erken hazırlanmış ise, soğumaması için bir kaptaki su içine oturtup, hafif ateş üzerinde tutunuz.

Balığın etini kemiğinden ayırarak derisini yüzüp liflerinin aksi yönünde ve bir parmak kalmlıkda dilimlere kesiniz. Tenceresine veya başka bir tencereye koyup, üzerine bolca örtecek kadar su ilâve ediniz. Normalden biraz fazlaca tuz atıp, limon sıkınız.
Yemekten 35-40 dakika önce, balığı orta ısılı ateşe koyup 30-35 dakika haşlayınız. Sonra bir kayık dağıtım tabağının ortasına düzgün bir şekilde yerleştiriniz. Patatesi de iki yanma koyup, üzerine salçayı kaynar olarak dökünüz ve kıyılmış maydanoz serpiniz.
NOT : Aynı yemeği, Filetolara ayırmak suretiyle levrek, sinarit, yayın, büyük olmak şartiyle kefal vb. balıklardan da hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ