Kadınlar Sitesi

Smear testi nedir?

Smear testi kadınlara özel rahim ağzı tarama testidir.Rahim ağzını değerlendirmek, enfeksiyonlar,kanser ve kanser öncesi erken tanı belirlemesi açısından büyük önem taşır.Son yıllarda jınokolojik muayeneler de rutin olarak tekrar edilmesi olağan hale gelmiştir.

Gelişmiş  ülkelerde yapılan bu testler dahilinde kanser öncesinde hücresel farklılığın teşhis ve tedavisi ile yaygın kullanımda olan ülkelerde rahim ağzı kanseri görülme olasılığı başarılı bir düşüş göstermiştir.

Smear testinde anormal hücre bulunmayan bir kadında gelecek yıl kanser riski çok zayıf bir ihtimaldir.

Rahim ağzı kanserinde erken evre ,kanser öncesi lezyon aşamasında tedavi başarılı sonuç verir bu nedenle smear testi bu saptamada çok önemlidir.Vagina ve rahim ağzı enfeksiyonlarının tanı ve tedavisindede çok önemli bir yeri vardır smear testinin.

Genel olarak yılda bir kez düzenli olarak bu testin yapılmasında fayda var.3 yıl bir problem görülmemiş olanlarda daha seyrek düzeyde devam edebilir.

Ancak belirli riskleri taşıyanlarda düzenli bir rütunla smear alınması uygundur.Rahmi alınmış kadınlarda da yılda bir kez smear testi yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ