Kadınlar Sitesi

Adet düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet  düzensizlikleri  Adetlerin ağır ve sancılı  olarak geçmesi  ,Adet kanamasının normal periyodunun dışında olması ,  Adetlerin pıhtılı olması  ,   Adetlerin normalden uzun  veya çok kısa  sürmesidir.

Bu düzensizlikler hormonal bir nedene bağlı olabileceği gibi  üreme organlarında  gelişen sorunle ailgili de olabilir.İyi bir jinekolojik muayene sonucu  nedene bağlı tedavi uygulanır.

Ergenlik öncesi ve menapoz sonrası gelişen kanamalarda mutlaka incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

Üreme  organlarında mevcut  sorunlar  ,rahim veya rahim ağzı iltihapları, cinsel organlardaki travmalar (darbeler), rahim myomları,  rahim iç zarının iyi huylu veya kanser türü hastalıkları olarak  sayılabilir.40 yaş sonrası genelde bu tür nedenlere bağlı düzensizler daha sık rastlananlardır.

Yapılan muayene ve tüm tetkiklerin,incelenmesinin sonucunda rahimde kanser yada büyük miyom söz konusu ise ameliyat gerekebilir.genelde  rahmin tamamen alınması hastanın şikayetlerini ortadan kaldırır.

Hormonal düzensizlikten kaynaklanan sorunda ise adet düzenelyici hormonal ilaçlar, doğum kontrol ilaçları ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ