Kadınlar Sitesi

Sarıyer Böreği Tarifi

Özel Hamur İşleri Hakkında Bilgi
Türk mutfağında hamur çok kullanılır. Çeşitli börekler, makarna tipi yemekler, çörekler, kurabiye ve bisküviler, hamur tadılan Türk mutfağmm vazgeçilmez hamur ürünlerini oluşturur.
Hamur çeşitleri açıklanırken pek çoğundan söz edilmiştir. Hamur Türk mutfağında başarılı bir şekilde kullanılmış, çeşitler üretilmiştir.
Bazı hamur çeşitleri Türk mutfağında değişik şekillerde yorumlanmış, yöresel çeşitler oluşmuştur.
Örnekler:

Sarıyer Böreği Ölçüler: (6-8 porsiyon için)
Un: 500 gr açma payı un
Tereyağı veya margarin: 150 g.
Beyaz peynir: 250 g.
Yumurta: 3 adet
Tuz: 14 yemek kaşığı
Zeytinyağı: 1/2 su bardağı
Maydanoz: 6-7 dal
Dereotu: 6-7 dal
Karabiber: 1 çay kaşığı

Yapılışı:
1-Yağ eritilir. Ocaktan alınıp karıştırılarak soğutulur. Yumuşaklığı geçmeyecek şekilde ılık bir yerde bekletilir.
2-Un elenir. Ortası açılır. 2 yumurta, tuz, 140-150 g su ilâvesiyle orta yumuşaklıkta bir hamur hazırlanır ve dinlendirilir.
3-Hamur çapı 4-5 cm olan her tarafı aynı kalınlıkta silindir şekline sokulur. Bıçakla 14-15 eşit parçaya kesilir.
4. Kesilen

kısımlar alt ve üste gelecek şekilde düzeltilir. Üzerlerine un serpilerek merdane yardımı ile 2-3 mm incelikte daire şeklinde açılır.
5. Daire şeklindeki hamurlara eritilerek hazırlanan yağ, eşit şekilde dağıtılır. İçleri yağlanır. Karşılıklı kenarlar katlanarak bohça şeklinde toplanır. Bohçalanan kısımlar da hafif yağlanır, en üstüne yağ sürülmez.
6. Üzerleri örtülerek dinlendirilir. Ancak ara ara hafif bastırılarak hamurların yassılaşması sağlanır tamamen soğutulur.
7. Merdaneyle hamur açılan yere, hafif zeytinyağı sürülür. Hamurlar teker teker yağlı masada açılır, mümkün olduğunca yırtılmadan inceltilerek dikdörtgen şekli verilir.
8. Kıyılmış dereotu, maydanoz, ezilmiş peynir, karabiber ve yumurta akı ile macun hâline getirilir. Peynirli iç dikdörtgenin dar kenarlarına yayılarak konur. Karşılıklı uzun kenarlar uç uca gelecek şekilde kapatılır. Çok sıkı olmayacak şekilde sarılır. (3 parmak eninde olmalıdır.)
9. Yağlanan fırın tepsisine ikişer parmak ara ile dizilir üzerlerine yumurta sarısı sürülür. 180°C’lik önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pembe renkte pişirilir. Sıcak servis yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ