Kadınlar Sitesi

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

HPV  özellikle genital bölgede siğil oluşumuna sebep olan virusdur.İleri aşamada kanser riski ttaşır.Rahim ağzı kanseri cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygındır.Ülkemizdede giderek artış göstermektedir.

HPV virüsünün çok fazla alt türü bulunmaktadır.Yeni geliştirilen aşılarla bu virusun bazı tiplerine karşı koruyuculuk geliştirilmektedir. Vücutta bağışıklık aşılarla gelişmekte ve hastalığa karşı koruyuculuk sağlanmaktadır.

Piyasada satılan ismi GARDASİL ve CERVARİX olan rahim ağzı kanseri aşıları mevcuttutr.Bu aşılar rahim kanserine neden olan Virüsun en etkili olan tiplerine karşı geliştirilmiş olan aşılardır.Bütün tiplere karşı etkili olmasada koruyucu özellikleri vardır.

Jinekolojik muayene sonucu hastalık riski taşımadığınız belirlenip toplam altı aylık sürede üç kez aşılanarak gerekli aşılama dozu tamamlanır.İlk ve son doz arasındaki süreçte HPV virusu alma riskiniz yoksa her doz önce si muayene olmanıza gerek yoktur.Aşılanma yaş aralığı 9-26 dır.Gebelerde aşılama yapılmaz.Emzirme  döneminde yapılabilir.Aşı koldan kas içine uygulanabilir.

Aşının koruyuculuğu ömür boyu devam etmekle birlikte beş yıllık süreçte tekrarı da tartışmalıdır.

Aşılama maliyeti yüksek olup hastanın kendisi tarafından karşılanır.(toplam aşı maliyeti 740,00 tl civarındadır.) İlaç  sosyal güvenlik Kurumu ödeme kapsamında değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ