Kadınlar Sitesi

Prostat kanseri nedir?

Prostat nedir?Erkek üreme sisteminin en önemli bir hastalığıdır.Erkeklerde en çok görülen kanser tipidir.En çok 45-50 yaş arası erkeklerde görülmekte.Prostat kanseri ile erkeklik hormonunun alakalı olduğu sanılmaktadır.

Prostatın belirtileri?Bazı hastalar hiç bir belirti göstermemektedir.Bazı hastalarda ise idrara sık,ağrılı ve çok güç çıkmakta, idrarda kan yada iltihaplı  olması gibi  yakınmalar  sadece prostat kanserine özgü belirtiler değildir. Prostatın kanser dışındaki diğer problemleri de bunlara benzer yakınmalara neden olabilir.

Prostat kanseri tedavisi büyüklüğüne ve  hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı .Hastanın yaşı ve hastalığın ilerleme zamanına göre öncelikle izleyerek bekleme yapılabilir.

Kemoterapi yöntemi de yapılabilir.Buda kanserin büyüklüğüne göre tedavisi değişir.Yapılan tahlil ve sonuçlara göre kemoterapi verilebilir.

Radyasyon tedavisi yöntemi yüksek enerjili radyasyon kullanılır.

Hormon tedavisi yöntemi bu yöntemi pek fazla erkekler tercih etmemekte.Bu yöntem ameliyat ile testisler alınarak prostatın büyümesi engellenir.Bunun sonucunda da cinsel istek azalır ve empotansa yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ