Kadınlar Sitesi

Meme ucu yaraları ve çatlakları

Meme ucu yaraları ve çatlakları. Meme uçları emzirme sırasında acımaya başladıysa, çatlaklardan şüphelenmek ve dik­katli davranmak yerinde olur. Meme ucunda çatlama varsa, yapı­lacak en iyi şey, hasta olan memeyi 24 ya da 48 saat emzirme-mek ya da hiç olmazsa bu memeyi 8 saatte bir 3 dakikayı geçme­mek üzere emzirmektir. Doktora başvurursanız çatlak ya da ya­ralar için bir ilâç yazar. Bunları önlemenin başka bir çaresi de meme uçlarını kuru tutmak, mikroplara karşı muhafazalı bulun­durmak ve havalandırmaktır. Her memeden sonra meme uçları­nı 15 dakika kadar havalandırın. Su ve hava geçirmez sutyen kullanmayın. Genişçe bir sutyenin İçine meme ucuna gelecek şe­kilde küçük çay süzgeçleri yerleştiren ve bu şekilde çok rahat ettiğini söyleyen bir anneye rastlamışımdır.
Hasta memenin fazla dolmasını ve sütün azalmasını önlemek İçin bu memeyi 24 saatte 2-3 kere elinizle sağın. Bebek, beslen­me saatlerinde öteki memeyi emsin.
Hasta meme 12 ilâ 48 saat dinlendikten sonra iyi görünü­yorsa ve fazla acı vermiyorsa, 3 dakikayı geçmeyecek şekilde yeniden emzirmeye başlayabilirsiniz, işler yolunda giderse, bu kısa emzirmelere birkaç gün devam edin ve süreyi gittikçe uza­tın: birinci gün 5 dakika, ikinci gün 10 dakika, üçüncü gün 15 dakika. Sızılar ve çatlaklar yeniden baş gösterirse memeyi yeni­den dinlendirin.
Meme ucu çatlaklarını tedavi etmenin üçüncü yolu da me­meyi «sahte meme başı» ile emzirmektir (bölüm 140). Bu usul pek iyi sonuç vermez, çünkü meme ucu tam anlamıyle dinlene-mediği gibi süt de, elle sağıldığı zamanki kadar bol gelmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ