Kadınlar Sitesi

Keklik Kızartması tarifi

Malzemeler:
*3 Tane keklik
*2 Ceviz kadar yağ
*1 Orta boy domates
*1/2 Bayat ekmek
*1,5 Çay k. patates unu
*1/2 Bardak beyaz şarap,
*1/2 Bardak zeytinyağı
*tuz
Hazırlanması
Kekliklerin başlarını ve kanatlarını kesiniz. Yolarken derilerinin yüzülmemesi için tüylerini azar azar çekiniz. Sonra kıllarını havagazı veya ispirto alevinde yakınız. Ayaklarının yalnız pençelerini kesiniz. İç organlarım temizleyiniz. Tavukta olduğu gibi bağlayınız. İçlerine birer kahve k. tuz atınız.
Keklikleri alacak kadar büyüklükte bir tencereye yerleştiriniz. 2 ceviz kadar yağ ilâve ediniz. Kapak örtüp çok hafif ateşe koyunuz. Ara sıra çevirerek kızarttıktan sonra domatesi doğrayıp ilâve ediniz. Birkaç kere de domatesle alt üst çeviriniz. Bu esnada pişmemiş ise bir bardak sıcak su ilâve ediniz. Suyu buharlaşıncaya kadar pişirip, keklikleri bir kaba çıkarınız.
Salçası : Kekliklerin piştiği tencereye şarabı ve üç bardak da su koyunuz. Biraz daha tuz atınız. Öbür yanda; patates ununu suyla ezip salçaya ilâve ediniz. Salçayı, un çorbasından daha sulu bir koyuluğa gelinceye iccdar kaynatıp bir kaba süzünüz.
Keklikler pişmekte iken; Ekmeği bir parmak kalınlıkta ve kekliklerin sayısı kadar dilimlere kesiniz. Dilimlere, üzerinde kekliklerin durabileceği en ve boyda, dikdörtgen şekli veriniz. Daha sonra, birer taraflarını boyuna olarak yontmak suretiyle hafif kavis yapınız. Zeytinyağında kızartıp dağıtım tabağına koyunuz.
Yemek vaktinden 20-25 dakika önce; kekliklerin göğüsleriyle butlarının birleştiği noktadan geriye doğru bükerek ikişer parçaya ayırınız. Sonra butlarını olduğu şekilde ekmek minderlerin üzerine yerleştiriniz. Göğüslerini de kemikli olarak üçer parçaya kesip parçalamadan önceki gibi yerlerine koyunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ