Kadınlar Sitesi

Kefal Fırını Oryantal

Malzemeler:
*1,5 Kg. Kefal
*2 Diş sarımsak
*3 Tane olgun domates veya ezmesi
*1 Defne yaprağı
*1/2 Demet maydanoz
*3 Tane orta patates
*2 Çorba k. sos-anglez
*1/3 Bardak zeytinyağı
*1/3 Bardak yarım sert B.şarap tuz, karabiber
*1 Çorba k. un
*1 Büyükçe baş soğan

Hazırlanması
İnce doğranmış soğan ve defne yaprağını zeytinyağı ile bir tencerede biraz kavurduktan sonra un atıp birkaç kere karıştırınız. Daha sonra soyularak ufak parçalara doğranmış domates sarımsak ve kıyık mış maydanozu koyunuz. Biraz da bunlarla çevirip, içine önce şarabı ve ardından da 3 bardak su ve sos-anglezi (sos-anglez yoksa 3-4 fiske kırmızı biber) ilâve ediniz. Tuz attıkan sonra birkaç taşım kaynatıp ateşten alınız.

Temizlenmiş balığı enine ve 5-6 cm. uzunlukta kesdikten sonra bir kere de boyuna olarak bel kemiklerinin ortasından ikişer parçaya ayırınız. Sonra balığı alacak büyüklükte bir tepsiye dış yüzleri üste gelecek şekilde döşeyiniz.
Önceden haşlanmış patatesleri soyup 1 cm. kalmlıkda ve yarım daire şeklinde keserek balıkların aralarına yerleştiriniz. Biraz biber ve gerekirse biraz tuz serpiniz; daha önce hazırladığınız salçayı da üzerine dökünüz. Orta ısılı fırında 25-30 dakika pişiriniz. Yemeğin suyu balığın üzerine yakın miktarda ise fırından çıkarınız; değilse tamamlayıp birkaç dakika daha bırakınız.
NOT : Bu yemeği levrek, sinarit, istrance, yayın, sudak vb. balıklardan da hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ