Kadınlar Sitesi

Istakoz Nasıl Pişirilir ve Hazırlanır?

Homord (homard), lobster (lobstır) diğer dillerdeki isimleridir. En pahalı deniz ürünü İstakozdur. Eti çok lezzetlidir. Genelde haşlandıktan sonra ikiye ayrılarak soğuk ve sıcak yemekler için kullanılır. İstakoz en çok ikiye ayrılarak sıcak ve soğuk yemekler için kullanılır, İstakozun iki yarısı bir arada kıskaçlar kesilerek açılır.

İstakozun haşlanması:
Aslında bu tip deniz hayvanları için temiz bölgeden sağlanan deniz suyu en güzel lezzeti kazandırır. Canlı İstakoz kaynayan tuzlu suya Önce başı girecek şekilde, atılır. Su tekrar kaynamaya başlaymca her 450 g için 6-8 dakika kaynatılır. Kıskaçları müşteriye kolaylık sağlaması için kabuklan kırılarak hazırlanır.

a. Doğrudan doğruya servis yapılır veya,
b. Müşteriye kolaylık olması için ikiye ayrılır.

Buharda pişirilebilir. Buharda pişerken üzerinde deniz yosunu kullanılabilir. Haşlanmış ve buharda pişirilmiş İstakoz yanında eritilmiş tereyağı veya zeytinyağı, taze kesilmiş limon kullanılır. Müşteri kendi zevkine göre yer. İsterse garsondan yardım isteyebilir.
Amerikan usulü İstakoz. Bu tip pişirmeler için İstakozun hazırlanması farklıdır (homard aTamericaine – homard alameriken). Lobster, american style (lobstır Amerikın stayl).

1. Parçalara kabukları ile birlikte ayrılan irice bir İstakozun baş kısmındaki mide ve iç organları çıkarılır.
2. Kızdırılmış 100 g kadar yağda, İstakoz parçaları pembeleşinceye kadar
kavrulur.
3. Yağı süzülür. Küçük parçalara doğranmış soğan, ezilmiş 1-2 diş sarımsak,
kekik, maydanoz sapları ilâve edilir. Karıştırılır. Kanyak veya brandy ile alevlendirilir.
4. Beyaz şarap, tomate coneasse, balık fondu (varsa, yoksa et suyu da olabilir), tuz, karabiber, kırmızıbiber konur. 10-12 dakika kaynatılır. İstakozlar içinden çıkarılır. Kabuklarından ayrılır.
5. Sosu koy ulaştırılıp süzülür. Tereyağı ilâve edilip hızla çırpılır, istenirse koyulaştırılabilir.
6. İstakoz etleri servis tabağına yerleştirilir.
Hazırlanan sos üzerine gezdirilir. Istakoz parçaları ile bezenir. Servise çıkar.
Haşlanmış İstakoz etlerinin küçük parçaları İstakoz cocktail hazırlamakta, salata yapmakta, bazı salatalara ilâve edilerek ve tereyağı ile ezilerek istakozlu yağ hazırlamakta kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ