Kadınlar Sitesi

Kaymaklı Dana Köftesi

Malzemeler:
*750 Gr. süt danası budu eti
*1 Bardak süt
*1,5 Yumurta kadar tereyağı
*3 Yumurta sarısı
*2 Yumurta kadar bayat ekmek içi
*1/2 Rulo kaymak
*Tuz, karabiber
Hazırlanması
Etin sinirlerini ve yağlarını ayırınız. Sonra ekmeği bir bardak sütte yumuşayıncaya kadar ıslatıp sütü ile beraber ete katarak et makinasında iki defa çekiniz. Sonra bir yumurta kadar tereyağı ilâve ediniz. 3 yumurta sarısı koyunuz. Tuz, karabiber atıp yoğurunuz. Kıyma; normalden hayli yumuşak olması için (gerekirse) süt veya su ilâve ediniz.
Kıymayı; bir yumurta kadar parçalara bölerek ıslak avuçlarınız arasında yuvarlayınız. Sonra birer taraflarından işaret parmağınızla ortalarından dörtte üç kısımlarına kadar batırıp genişletiniz. İki fındık kadar büyüklükte kaymak parçalarını koyup ağızlarım, kaymak hafif görünecek şekilde kapatıp yağlanmış bir tepsiye birer parmak ara ile yerleştiriniz. Üç kaşık su ilâve ediniz. Sonra bir yağ kâğıdını yağlayıp üzeirne örtünüz,
Yemek vaktinden 25-30 dakika önce; Köfteyi kâğıdı ile beraber orta hararetli fırında kızartmaksızın 25 dakika kadar pişirip dağıtım tabağına alınız. Tepsideki suyunu da üzerine dökünüz. Garnitür olarak patates püresi ilâve ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ