Kadınlar Sitesi

Kakanın Manzarasında Değişme.

Kakanın manzarasında değişme. Bebek normal bir ge­lişme gösteriyorsa, dışkısının akranlarındakinden farklı olması­na önem vermemek gerektiğini, her halde anlamışsınızdır. Fakat kakanın her zamanki rengi ve her zamanki kıvamı değişirse, bu bir hastalık işareti olabilir ve doktora haber vermek gerekir. Ör­neğin hamur yumuşaklığındaki kaka, pıhtılar halinde kesik kesik ve eskisinden çok daha yumuşak şekilde çıkarsa ve çocuk bir günde her zamankinden daha fazla sayıda bez kirletmeye baş­larsa o zaman ya bir sindirim bozukluğu ya da hafif bir bağırsak enfeksiyonu düşünülebilir. Dışkı tamamen su gibi olursa ve be­bek bir günde her zamankinden çok daha fazla bez kirletirse, bir bağırsak enfeksiyonu ya da bir bağırsak iltihabı başgöstermiş demektir.

Bebek birkaç gün dışarı çıkmadıktan sonra, kakasını çok fazla sert bir şekilde yaparsa, bu durum bit nezlenin, bir anji­nin ya da başka bir hastalığın başlangıcına işaret olabilir.Genelliklehastalıklar, iştahı azalttığı gibi bağırsak faaliyetini de yavaşlatırlar. Kakanın sayısı ve renginde meydana gelen deği­şikliklerin, kıvamında yani katılık

ve sululuğunda ortaya çıka cak değişiklikler kadar önemli olmadığını söyleyebiliriz.

İshal olan çocuğun kakasında yumurta akı gibi lüzucî bir madde (mukoza) görülür. Bu genellikle bağırsaklarda bir enfek­siyon olduğunun, bebeğin sindirim bozukluğu çektiğinin, boğazının ağrıdığının ve bir bronşitin işaretidir. Ayrıca yeni doğmuş ve gayet sağlıklı bir bebeğin kakasında da aynı manzara görüle­bilir. Bazı bebekler ilk haftalarda çok mukoza çıkarırlar, fakat bunun önemi yoktur.

Çocuğun beslenme rejimine yeni bir sebze ilâve ettiğiniz zaman sebzenin olduğu

gibi dışkıyla çıktığını farkedersinfz. Ka­kada aynı zamanda mükozite de bol miktarda görülürse, bir daha sefer o sebzeyi daha az verirsiniz. Ispanak yiyen bebeğin ka­kasının rengi yeşil, kırmızı pancar yiyeninki de kırmızı olur.

Bazen dışkı içinde manzarası kanlı liflere tesadüf ederse­niz, bunun, kabız olan çocuktaki makat çatlaklarından ileri gel­diğini bilmelisiniz.. Bu küçük kanamanın zararı olmaz ama, be­beğin kabızlık çekmesini önlemek İçin, yine de durumu doktora haber vermelisiniz. Çocuğun peklik çekmesini önlemek, hem ruhsal hem de bedensel bakımdan önemlidir. Bebeğin kakasında daha fazla miktarda kan görürseniz, bu­nun ya bir bağırsak şekil bozukluğundan, ya ağır bir ishalden ya da bağırsak tıkanmasından İleri geldiğini düşünüp, hiç gecikmeden doktora haber vermeli ya da çocuğu derhal hastaneye kaldırmalısınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ