Kadınlar Sitesi

Kağıtta Barbunya

Malzemeler:
*1 Kg. 6-7 tane iri barbunya
*2 Diş sarımsak
*12 tane orta boy
*1 Defne yaprağı
*1/2 Kutu konserve mantar
*4-5 Tane olgun domates veya ezmesi
*3 Çorba k. un
*1/2 Bardak zeytinyağı
*1/4 Demet maydanoz
*1 Normal baş soğan
*1-2 Tabaka kalın beyaz b. şarap
*1/3 Bardak yarım sert kâğıt tuz, karabiber

Hazırlanması
Balıkları temizledikten sonra yüzgeçlerini ve kuyruk uçlarım makasla veya bıçakla keserek buzdolabına bırakınız.
Ufak parçalara doğranmış soğan ve defne yaprağını zeytinyağının yarıdan fazlasıyle bir tencerede kavurarak hafifçe pembeleştiriniz. Sonra içine kıyılmış mantar ve unu atarak birkaç kere de bunlarla çevirip içine soyularak ufak parçalara doğranmış domates çentilmiş sarımsak ve kıyılmış maydanozu katınız. Biraz daha karıştırdıktan sonra 1-1,5 bardak su ve şarabı ilâve ediniz. Tuz atıp, dibinin tutmaması için karıştırarak 5 dakika kaynatınız. Ezilmiş yoğurttan biraz daha koyu kıvama gelince ateşten alıp, varsa 2 kaşık sos-anglez ilâvesiyle so¬ğumaya bırakınız.
3) Balıkları içine rahatlıkla alacak büyüklükte 6-7 tane kutu yapı¬nız. (Bk. Şekil a, b, c, d) Bunların yanmaması için iç ve dışlarını kalan zeytinyağı ile yağlayıp birbirlerine yaklaşık olarak bir tepsiye sıralayı¬nız. Sonra kutuların içine birer kaşık salça koyunuz. Balıkları tuzlayıp biberledikten sonra kutulara birer ve\a ikişer tane balık yerleştiriniz. Geri kalan salçayı balıkların üzerine bolca koyarak kapatınız. Sonra üzerlerine ikişer kahve kaşığı galeta tozu veya ufalanmış bayat ekmek içi serpiniz.
Yemekten 20-25 dakika önce orta ısılı fırında pişirip, dağıtım tabağına alınız.
Kutuların hazırlanışı : Kâğıdı 15 X 17 büyüklükte keserek,kâğıdın büyüklüğü hakkında kesin bir ölçü vermek mümkün değildir) 17 cm. lik tarafını eşit olarak ikiye katlayınız. Katlanan kısmın bir yarısını kenarı dışa gelmek üzere üçe katlayınız. Diğer yarısını da aynı şekilde katlayarak pilikase şekli veriniz.Pilikase şekli verdiğiniz bu kâğıdın iki uçlarını köşelerden itibaren üçgen şeklinde ve üstte kalan parçayı içine, altta kalan diğer iki katı ise birlikte ve yine içe doğru kıvırınız.
Diğer 2 ucu da aynı şekilde kıvırarak hazırlayınız.Sonra pilikaseyi ortasından açarak üstü açık bir kutu şekli veriniz ve kenar kısımlarını keskinleştiriniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ