Kadınlar Sitesi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedene bağlı olarak geliştiği bilinmektedir.Bu nedenler sağlık sorunları,genetik özelliklere bağlı nedenler,stres,mevsim değişiklikleri,yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı,bilinçsiz saç bakım yöntemleri gibi sebeplere bağlı saç köklerinde oluşan tahribatlarla ,saç tellerinde incelme  ve dökülmeyle gelişen nedenlerdir.

Öncelikle dökülmmeyi durdurmak için nedeni doğru  belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekir.

Sağlıkla ilgili problemler kansızlık (anemi-demir eksikliği), hormonal  dengedeki problemler,tioid hastalığı,kronik stres ve genetik faktörler olabilir.Genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi kadınlarda erkeklerde görülen sıklıkta  olmaz.Düşük orandada olsa erkek tipi tepe bölgede dökülmeye bağlı kellik tablosu gelişebilir.Sağlık sorunlarına bağlı dökülmelerde dıştan bakım ürünleri kullanmak mevcut sorunu çözemeyeceği için dökülmeyi durdurmaz öncelikle bir dermotoloğa görünerek soruna bağlı tedavinin gereğini uygulamak önemlidir.

Her gün belli sayıda saç kaybı olmaktadır , bu  günlük yüz adet saç dökülmesi civarında normal dökülme sayılır.Bu kaybı  yeni çıkan saçlar telafi eder.

Saça uygulanan fön,perma , boya vs gibi işlemlerde zamanla saçların kuru kalmasına ve güçsüzleşmesine sebep olacağından  saçlarda kopma ile dökülme görülebilir.Saç kökleri zarar görmediği durumda bu tür dökülmede yeni saç gelişimi mümkündür.

Doğru beslenmek saç sağlığına direk etkendir.Kilo alıp verme,dengesiz beslenme , düşük kalorili rejimler saç dökülmesinde etkendir.Genel sağlığımız  doğrudan saç sağlığımıza paralel etkendir.

Kullandığımız ürünler doğru ve kaliteli olmalıdır.Kimyasal içerikli ürünlerden kaçınmamız saç sağlığımız için önemlidir.Aşırı dökülmelerde öncelikle nedenin doğru tespit edilmesi için bir uzmana danışmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ