Kadınlar Sitesi

Sezeryan doğum rahim sarkmasını önler mi?

Sezeryan doğum anne karnından kasık bölgesine yakın enine yada dikey olarak rahimle birlikte açılan bölgeden bebeğin alınmasıdır.Çeşitli nedenlerden dolayı vajinal yolla  doğum yapamayan kadınlarda , anne ve bebeğin sağlığını riske atabilecek tüm durumlarda sezeryan ile doğum yöntemi uygulanır.Ameliyat öncesi genel anestezi ,spinal yada epidural yöntenle bölgesel anestezi uygulanabilir hastaya.Sezeryan  çok eskiden bu yana bilinen ve uygulanan bir yöntemdir,gelişen tıp ,modern tekneloji ile birlikte sezeryan tekniklerinde de oldukça ilerleme kaydedilmiştir.

Sezeryan ameliyatı yaklaşık 45 dakika – 1 saat kadar sürer.Bebeğin alınmasından sonra annenin açılan bölgede kesilen katlar dikilir.

Sezeryanla yapılan doğumlarda rahim sarkması normal doğuma göre çok daha nadir görülür.Ancak doğum başlamış sancıları belli seviyeye gelmiş bundan sonra görülen lüzum gereği sezeryan ameliyatına alınan hastada yapılan sezeryan rahim sarkmasını engelleyemez.Doğum ve sancılar başlamadan pelvik taban kaslarına çocuk girmeden ilk anda yapılan  sezeryanda rahim sarkması engellenir, daha az görülür.

Sadece rahim sarkmasını önlemek ,pelvik taban kaslarını güçlendirmek amacıyla sezeryanla doğumu düşünmek de doğru değildir.Sezeryanında kendine özgü risk ve problemleri vardır.

Bunun yerine pelvik taban kaslarını güçlendirici hareket ve eksersizler(Kegel egzersizi)  uygulanarak ,bir takım aletler lede destek verilerek tedavisi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ