Kadınlar Sitesi

İçli Köfte

Malzemeler:
*250 Gr. yağsız koyun but kıyması
*1,5 Bardak, köfte bulguru
*3 Kahve k. kırmızı biber
*2 Çorba k. çam fıstığı
*1 Çorba k. kuş üzümü
*1/2 Avuç ceviz içi
*250 Gr. iç için kıyma
*5 Yumurta kadar yağ
*2 Kahve kaşığı kimyon
*1/2 Demet maydanoz
*2 Baş soğan
*Tuz, karabiber

Hazırlanması
Köfte içi : 2 kaşık fıstığı bir yumurta kadar yağla tavada pembeleştirdikten sonra 250 gr. iç kıymasını, doğranmış 2 baş soğanı ve kuş üzümünü ilâve ediniz. Tuz da atıp kavurunuz. Ateşten alınca, kıyılmış ceviz içi, karabiber ve kıyılmış maydanoz atıp karıştırınız.
Bulguru yıkamadan büyükçe bir tepsiye koyunuz. Kırmızı biber, kimyon ve tuz atınız. Bir bardak soğuk su serptikten sonra avuçlarınızla 35-40 dakika sürte sürte yoğurunuz. Yoğururken bulgurun birleşmesi için yumuşayıncaya kadar ara sıra su serpiniz. Daha sonra 250 gr. kıymayı katıp 15-20 dakika da kıymayla yoğurunuz. (Köfteyi yuvarlarken dağılmayacak kadar yumuşatınız).
Köfte hamurunu bir yumurta kadar veya daha küçük parçalara bölerek ıslak avuçlarınız arasında ve yumurta şeklinde yuvarlayınız. Uçlarından işaret parmağınızı, batırıp öbür uçlarına kadar burgulayarak genişletiniz ve boş yumurta kabuğu şekline getiriniz. (İncesi makbul). Sonra boşluklarına hazırladığınız içi doldurup ağızlarını muntazam kapatınız.
Yemek vaktinden 35-40 dakika önce : Bir tencerede 7-8 bardak suyu, ateşe koyunuz. Normal miktarda tuz atınız. Kaynaymca, köfteleri içine bırakınız. Kapak Örtüp karar ateşte 20 dakika kadar haşlayınız. Sonra haşladığınız sudan köfteleri bir kevgirle başka bir kaba çıkarınız. Sade veya yumurtaya bulayıp kızartınız yahut söğüş olarak alınız. Yanma taze veya kuru soğan koyunuz.
NOT : Köfte için kullanılacak etler : Koyun, keçi ve dana etleri veya sığır bonfüesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ