Kadınlar Sitesi

Güzel Bacaklar Güzel Bir Vücut İçin Gereklidir

Güzel bacaklar güzel bir vücut için elzemdir:
Bir kadın için güzel bacaklar güzel bir yüz kadar önemli bir kozdur. Tabiat herkese uzun ve biçimli bacaklar vermese bile, bu noksanı telâfi etmenin yolları vardır. Bunun İçin sadece iradeye ve bol bol sabıra ihtiyaç vardır.
Fazla şiş bacaklar, mor lekelerle beneklenmiş bacaklar, kalın ayak bilekleri, aksayan bir sağlık durumunun sorunlarının belirtileridir. Duruma göre, kan akımı bo­zuklukları, karaciğerin kusurlu çalışması, guddelerde bir ayar­sızlık yahut fazla ayakta durmak ve hareketsizlik buna neden olabilir. Yalnız dikkat! Faydalı egzersiz, durduğunuz yerde kı­pırdamanız değil, uzun yürüyüşler, bol jimnastik yapmanız ve bisikletle gezmenizdir.
Bacaklarınız Şişse…
Önce iskarpinlerinizi gözden geçirin: fazla mı dardırlar acaba? Ökçeleri de acaba normal yükseklikte midir? Bacaklardaki şişlerin tek suçlusu bazen bunlardır.

Şişler belki de bol hareket ettiğiniz veya uzun zaman ayak­ta durduğunuz yorucu bir günün sonunda meydana gelmekte­dir. O zaman eve döner dönmez ayaklarınızı ılık suyla banyo edin ve geceleyin ayaklarınızı, vücudunuzdan yüksek bir yere dayayarak uyuyun.
Şişler bacaklarınızı devamlı olarak şekilsizleştiriyorsa, böbreklerinizin yahut kalbinizin hasta olması mümkündür. Bu takdirde en doğrusu bir doktora danışmaktır. Belki sadece selülit illetine müptelâsınız. Doktorunuz o zaman size, bütün hayvansal ve bitkisel yağlardan yoksun bir gıda rejimi tavsi­ye edecektir. Doktor tedavisinin tesirini arttırmak için sizin de masaja ve beden hareketlerine başvurmanız tavsiye olu­nur. Bilhassa kan akımını hızlandıran ve yağların yanmasını kolaylaştıran jimnastik, dokuları hafifleterek, selülit”in yenil­mesinde önemli bir rol oynar.
Ayak Bilekleriniz Kalınsa…
Doktor tedavisini gerekli kılan bir gudde rahatsızlığına müptelâ olmadığınız takdirde, aşağıdaki çareyi deneyin: ak­şamları yatmadan önce ayak bileklerinizi, beyaz su ve su ka­rışımına batırılmış bir pamukla sarın, pamuğun üzerini su geçirmeyen naylon gibi bir madde ile örtün ve hepsini plaster ile sabitleştirin. Bu sargıyı bütün gece ayak bileklerinizin etra­fında muhafaza edeceksiniz. Gündüzleri de fırsat buldukça aşağıdaki hareketi yapın: ayak parmaklarınızın uçlarını bir tabureye veya bir basamağın kenarına dayayın ve vücudunu­zun siklet merkezini oynatarak topuklarınızı bu dayanağın hi­zasından aşağı indirin. Sonra ayaklarınızın ucuna dayanarak yükselin ve vücudunuzu gene ağır ağır aşağı indirin.
Bacaklarınız Diken Dikense…
Baldırlarınızla butlarınızın dış yüzünün derisi kırmızı ve pürüzlüyse üzülmeyin. Yaşınız ilerledikçe bu hal kendi­liğinden geçecektir. O vakte kadar her akşam bacaklarınızın kusurlu kısımlarını aşağıdan yukarıya doğru lanolin, zeytin yağı veya tatlı badem yağı gibi yağlı bir madde ile ovun. Böy­lece hâsıl olacak hafif soyulma, nasırlaşmış hücre tabakala­rını yavaş yavaş bertaraf ederek, bunların altındaki temiz deriyi meydana çıkaracaktır.

Bacaklarınız Kırmızıysa…
Yaşınız çok gençse (15 ile 25 arası), evlenmenin

yahut ilk çocuğunuzun doğumunun bertaraf edeceği bir iç salgı bezi ra­hatsızlığına müptelâsınız. Şimdilik vitamin itibariyle zengin bir gıda rejimi takip etmekten, açık havada bol jimnastik yap­maktan bir müddet deniz kenarında veya dağda kalmaktan büyük fayda görürsünüz. Kışın kalın çoraplar bacaklarınızı soğuktan ve rutubetten koruyacağı gibi, ayak bileklerinizin yukarısındaki çirkin morluğu da gözden gizleyecektir.

Bacaklarınızda Varis Varsa..
Ümitsizliğe kapılmayın: bugün varis”e karşı tehlikesiz te­davi usuleri vardır. Fakat zamanını geciktirmeyin. Butların dış yüzündeki, baldırlardaki ve bileklerin etrafındaki tel tel morluklar, varisin öncüsü olup bunlardan daha kolay tedavi edilirler.
Gerek bu morluklara, gerekse asıl varislere en ziyade mâ­ruz olan kimselerin oturanlar ve uzun zaman ayakta duranlar olduğunu da unutmayın. /

Bacaklarınız Kıllıysa…
Kıllar fazla değillerse, oksijenli su veya amonyak gibi mad­delerle renkleri açılarak göze görünmez hale getirilebilirler. Yok, bacaklarınız fazla kıllıysa, ağda veya balmumu gibi fizik­sel metodları yahut yeni kıl ilâçlarının her hangi birini dene­yebilirsiniz. Kıllarınızdan tamamıyla kurtulmak istediğiniz takdirde ve sabrınıza güveniyorsanız, lazer epilasyon için bir doktora da başvurabilirsiniz.
Şunları da unutmayın…
Çirkin bir ayak en güzel bir bacağı dahi çirkinleştirir. Bu yüzden ayaklarınıza özen gösterin.
1 — Onları önce her gün ılık suyla yıkayarak temiz tutun. Onları bol sabunladıktan sonra, bilhassa topuk bölgesinde meydana gelen ölü deri tabakasını atmak için pons taşıyla ovun.
2 — Ayak tırnaklarını fazla kesmeyin, aksi halde tırnak­ların ucundaki fazla nazik et tabakasını açıkta bırakmış olursunuz. Tırnaklarınızı yuvarlak da kesmeyiniz, zira bu takdir­de o meşhur batık tırnak durumu meydana çıkabilir.

3 — Türlü nasırları ihmal etmeyin. Nasır yeniyse, onu, piyasada bulunan yeni cihazlarla rendelemeyi yahut nasır ilâç­larından birini denemeyi düşünebilirsiniz. Fakat nasırları ber­taraf etmek işini bir pedikürcüye bırakmanız şüphesiz daha iyidir.
4 — Ayakların aşırı terlemesine, içerisine yüzde 10 nis­petinde potasyum permanganat veya yüzde 1 formol katılmış ılık su banyolarıyla karşı kayabilirsiniz. Papuçlarınızın içini her gün formüllü bir pamukla ovuşturmanız da faydalıdır.
5 — Düz tabansanız, ayak kemerini yükseltecek kavisli kö­selen iskarpinler giymeniz ve bir mütehassısın göstereceği eg­zersizleri yapmanız doğru olur.
Bilhassa İskarpinlerinizi İyi Seçmesini Bilin…
İskarpinlerinizi daima, ayaklarınızın yorulmuş olacağı ve şişme huyu varsa şişmiş bulunacağı öğleden sonra saatlerinde satın almaya dikkat edin.
Satın aldığınız iskarpinlerin içinde ilk gününden itibaren rahat etmenizin gerektiğini bilin. Fakat ihtiyatlı hareket et­miş olmak için fazla büyük iskarpinler de satın almayın: o vakit ayaklarınızın çıkıntılı kısımlarını, tanriş edici sürtün­melere mâruz bırakırsınız.
Ayaklarınız hassassa, dana, oğlak veya geyik derisi gibi elâs­tikî derilerden iskarpin seçin. Ayaklarınız fazla terliyorsa, krepten veya kauçuktan tabanlar size yasaktır.
İskarpinlerin içini gözden geçirin: İyi astarlanmamışsa veya çıkıntılı dikişleri varsa, bunların acısını ayaklarınızın çe­keceği aklınızda olsun.
İskarpin konusunda şıklığın rahatlıkla el ele yürüdüğünü unutmayın. Fazla ince ve yüksek ökçeli ayakkabılarla daha za­rif gözükeceklerini sanan hanımlar, ıstıraplı yürüyüşleriyle bü­tün zarafetlerini kaybederler, bu yetmezmiş gibi kazaya da uğrayabilirler.
Bacaklarınızı Değerlendirin…
İskarpin konusu o kadar önemlidir ki, akıllıca seçilmiş is­karpinlerin kusurlu bacakları güzelleştirebildiği bir hakikattir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ