Kadınlar Sitesi

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tırnak bakımı günde iki üç dakikayı geçmez. Buna rağmen, bir çok kadın eğri büğrü tırnaklarla, kütiküllerle dolaşmayı bu iki üç dakikalık zahmete tercih ederler. Manikürü bir iş­kence olarak kabul etmek doğru değildir; bilâkis, size aynı zamanda dinlenme ve gevşeme imkânı veren zevkli, basit bir iştir. Maniküre tırnaklarınızı törpülemekle başlar, sonra on­ları

sabunlu suya sokarsınız. Tırnaklarınıza törpüyle güzel oval bir biçim vermelisiniz, ama sakın yan taraflarını törpülemeğe kalkmayın, yoksa kırılmalarını kolaylaştırmış otosunuz. Zayıf ve kolay kırılan tırnaklara sahipseniz, epey sabırlı olma­nız gerekecek demektir. Zira bir tırnağın çıkması, 6 aylık bir iştir. Tırnak kırılmasının sebeplerinden biri, kalsiyum azlığı­dır — her gün bol miktarda süt, veya ayran için, bir kaç kal­siyum hapı alın. Ayrıca, limon suyu ve beyaz iyot sürerseniz tırnaklarınızı kuvvetlendirmiş olursunuz beyaz iyotu tırnak yağınızın içine de katabilirsiniz. Tırnak kırılmasının bir baş­ka sebebi de, kan dolaşımındaki düzensizliktir; bu takdirde, parmak uçlarına, sanki dar eldiven giyiliyormuş gibi, dairevi masaj yapmak faydalıdır.
Tırnakların törpülenmesi bitince, ellerinizi, içinde sabunlu su bulunan bir kâsede 10 dakika tutun, sonra sert bir tırnak fırçasıyla onları ovalayın ve bir kibrit çöpüyle kütikülleri geri çekin madeni cisim kullanmayın. Tırnağınızın kenarında hâlâ ölü deri mevcutsa, bir kibrit çöpüne sarılmış ve oksijenli su, veya tırnak suyuna batırılmış bir pamukla çıkarıverin. Tırnak suyu yapmak için, bir çorba kaşığı sinir otunu 2 bardak suya atarak, bir bardak su kalana kadar kaynatacaksınız. İçine bir tutam benzoat tuzu da atar­sanız, yağın ömrünü uzatırsınız. Sonra bu karışımı süzün ve bir şişeye aktarın. Kütiküllerinizin durumu çok kötüyse doğruca bir manikürcüye gidin.
Tırnaklarınıza haftada bir yağ banyosu tatbik edin, 2 Li­mon dilimi içine sıcak badem yağı dökün ve tırnaklarınızı bu­nun içinde 10 dakika tutun. Limondan çıkan yağlar, badem yağıyla birleşince, karışım iyice kuvvetlenir. Tırnaklarınız ojeli dahi olsa bu işlemi yapabilirsiniz. Her gece kütiküllere iyi bir besleyici krem sürün ve çarşafların kirlenmemesi için büyük keten eldivenler giyererek yatın.
TIRNAK CİLASI:
Tırnaklarınıza oje sürmeden önce, sert bir fırçayla onlan güzelce ovun ve bir deri parçasıyla parlatın. Tırnak üzerinde çok az da olsa, krem veya yağ varsa cila tutmaz. Tırnak cila­sını kütiküle kaçırmamaya dikkat edin, yoksa et hava ala­maz. Cila kuruyunca, parmak uçlarınızı buzlu suya sokarak İyice tutmasını sağlayın. Ojenin, dudak boyanıza uymasına da öikkat edin Ojeyi Silmek İçin İlâç:
15 Gr. aseton, 20 gr. amilasetat ve 4 damla sıvı parafinden ibarettir. Kullanmadan önce karışımı sallamak gerektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ