Kadınlar Sitesi

Gebelik Döneminde Cilt Bakımıyla İlgili Bilmedikleriniz

Gebelik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte vücutta da bir takım değişiklikler meydana gelir. Cilt elastikiyetini kaybeder, çatlaklar oluşur ve cilt kurumaya başlar.

Melasma (hamilelik maskesi) diye adlandırılan ve ciltte renk bozukluklarına neden olan gebeliğin 5. ayları çok önemlidir. Ciltteki renk değişikliklerini önlemek için gebeliğin ilk zamanlarında alınması gereken birkaç ufak önlemle bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Güneş ışığı çocuğun gelişmesi ve bizim sağlığımız için de gerekli bir kaynak fakat gebelikte direk güneş ışığına maruz kalmak ciltte renk bozukluğu oluşmasına neden olur. Bu yüzden gebelik döneminde yüksek faktörlü güneş kremleri kullanarak kendinizi UV ışınlardan koruyabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın leke oluşumunu engelleyemediniz bunun nedeni de hormon değişikliği olabilir. Bu lekeleri de kamuflaj malzemesiyle gizleyebilirsiniz.

Gebelik döneminde kadınların kokulardan uzak durmasında yarar vardır. Kokular içlerinde bulunan uçucu yağlar nedeniyle hamile kadının karnındaki çocuğun rahatsızlanmasına hatta düşmesine bile neden olabilir. Ayrıca röntgen odaları ve yüksek frekanslar da hamileliğin seyri için tehlike arz eder.

Bebeğin büyümekte olduğu karın bölgesi hamile bir bayan için çok önemlidir. Sürekli büyüyüp genişlemekte olan karın hormonlardan dolayı kuruyup çatlayabilir. Bu yüzden çatlamayı önlemek ve gebelik sonrasını daha rahat geçirmek için hamile bayanlar karın bölgesini nemlendirecek yağ ve kremlerle masaj yapılarak çatlamayı en aza indirebilirler. Seçilecek krem ve yağların kullanılmaması gerekir. Bu arada AHA meyve asidi ve retinol ( A vitamin preperati ) benzeri konsantrasyon maddeler de bebek bir yaşına gelene kadar yani emzirme dönemi bitene kadar alınmamalıdır.

Gebelik döneminde ayak ve bacaklarda şişkinlik ve ağrılar oluşabilir. Bunlar hamileliğin getirdiği ve gebelik bittikten sonra geçecek durumlardır. Bacaklardaki şişkinlikler Progesteron hormonu ve hamilelikte daha az çalışmakta olan kas verit pompalarının kas sistemine etki etmesinden kaynaklanır. Bu bölgeler için selülit giderici krem ve benzeri kullanılması son derece tehlikeli ve sağlıksızdır. Masaj ve rahatlatıcı yağlar bacaklarınızın ağrısına iyi gelir. Soğuk su ile bacaklarınızı yıkarsanız şişkinlik azalır. Tuzlu yemeklerden kaçınmak da bacaklarınızın daha az şişmesini sağlar.

Tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gözler içinde faydalı olur. Anne adaylarında gözlerde şişkinlik ve gözaltında mor halkalar meydana gelebilir. Bu durumda ılık çayı pamukla ıslatıp gözlerinizi kapatarak göz kapaklarınıza koyun bu hem şişkinliği azaltacaktır hem de gözlerdeki yorgunluk ifadesini ortadan kaldıracaktır. Salata yerken gözleriniz için ayırdığınız iki dilim salatalık da gözlerinize çok iyi gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ