Kadınlar Sitesi

Hemşire, yeni doğan ünitesindeki 7 bebeği öldürdü! Nedeni evinde bulunan notlarda ortaya çıktı

İngiltere’de kan donduran bir olay yaşandı. Lucy Letby adlı hemşire, bir hastanenin yeni doğan ünitesinde yedi bebeği öldürmekten suçlu bulundu.

Hemşirenin, bebeklere hava enjekte ederek, zorla süt vererek ve insülin zerk ederek öldürdüğü ortaya çıktı. Hemşirenin evinde bulunan notlarda, “Ben kötüyüm, korkunç bir insanım, yaşamayı hak etmiyorum. Onları bilerek öldürdüm çünkü onlara bakacak kadar iyi değilim. Asla çocuğum olmayacak veya evlenmeyeceğim” dediği görüldü.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

İngiltere’de, Lucy Letby adlı bir hemşire, çalıştığı hastanenin yeni doğan ünitesinde yedi bebeği öldürmekten suçlu bulundu. Letby ülkenin modern tarihinde en fazla bebeği öldüren seri çocuk katili olarak tarihe geçti. 33 yaşındaki hemşire ayrıca, altı bebeği de öldürmeye çalışmaktan suçlu bulundu.Hemşirenin evinde bulunan notlarda, “Ben kötüyüm, korkunç bir insanım, yaşamayı hak etmiyorum. Onları bilerek öldürdüm çünkü onlara bakacak kadar iyi değilim. Asla çocuğum olmayacak veya evlenmeyeceğim” ifadeleri dikkat çekti.

DAMARDAN HAVA VERMİŞ
Katil hemşirenin kurbanları arasında, ikiz olarak dünyaya gelen erkek kardeşler ve damardan hava verilerek doğumundan 24 saat sonra öldürülen bir bebek de yer alıyor.

DÖRDÜNCÜ DENEMEDE ÖLDÜRMÜŞ
10 hafta erken dünyaya gelen bir kız bebeğin ise dördüncü denemede öldürüldüğü tespit edildi. Hemşirenin öldürmeye çalıştığı bebeklerden biri şu anda sekiz yaşında ve beyin felci nedeniyle ağızdan beslenemiyor, 24 saat bakım altında yaşıyor.

CİNAYET İŞLEMEYE 20’Lİ YAŞLARINDA BAŞLADI
Hemşirenin annesi, kızının karar duruşmasında, “Bunlar doğru olamaz” dediği kayıtlara geçti. Cinayetler ve cinayet girişimleri hemşire 20’li yaşlarındayken yaşandı. Letby, bebeklere kasten hava enjekte ederek, zorla süt vererek, iki bebeği de insülin zerk ederek öldürdü.

Letby, karar duruşmasına katılmayı reddetti. Jürinin 22 suçlamanın tümünde karara varmasına dek, sonuç kamuoyuna açıklanmadı. Letby, 8 Ağustos’ta hakkında verilen suçlu hükmünün açıklanması ile ağlamaya başlamıştı. Bu hüküm jüri tarafından 76 saatlik değerlendirme sonrası alındı. Letby 11 Ağustos’taki bir duruşmada verilen suçlu hükmünün okunması sırasında da ağlayıp, başını önüne eğdi.

YENİDEN YARGILANABİLİR
Jüri katil hemşireyi, iki cinayet girişimi ithamından suçsuz buldu. Dört bebeğin ölümü ile ilgili ise karara varamadı. Savcılık, altı cinayet girişimi suçlamasında yeniden yargılama talep edilip edilmeyeceğine karar vermek için mahkemeden 28 gün süre istedi.

Savcı Pascale Jones, Letby’nin “suçlarını gizlemek için elinden geleni yaptığını ve bunlardan birinin bakımı altındaki bebeklere zarar verme yöntemlerini çeşitlendirmek olduğunu” söyledi. Jones “Letby çalışma arkadaşlarını kandırmaya ve bebeklere verdiği zararı zaten kötü durumdaki bebeklerin durumunun kötüleşmesi olarak sundu” dedi.

Ekim 2022’de başlayan davada savcılık Letby’yi “hesapçı” ve “hilekar” bir fırsatçı olarak tanımladı. Katil hemşire, ‘cinayetlerini örtbas etmek için’ çalışma arkadaşlarını manipüle eden biri olarak tanıtıldı.

PREMATURE BEBEK ÖLÜMLERİ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI
Letby hakkındaki soruşturma, hastanedeki açıklanamayan prematüre bebek ölümlerindeki artışın ardından başladı. Haziran 2015’ten önce söz konusu yeni doğan ünitesinde yılda üçten az bebek ölümü oluyordu. Letby’nin avukatlarıysa, ölümlerin “bakımdaki bir dizi” hatadan kaynaklandığını savunuyor ve Letby’nin “işe yaramadığında suçu başkalarına atmak isteyen bir sistemin” kurbanı olduğunu savunuyordu.

İNGİLTERE’NİN EN UZUN SÜREN CİNAYET DAVALARINDAN
10 ay süren davanın, İngiltere’nin en uzun süren cinayet davalarından biri olduğuna inanılıyor. Letby’ye verilen hapis cezası Pazartesi günü Manchester kentindeki duruşmada açıklanacak.

İDDİALARI REDDETTİ, EVİNDE BULUNAN NOTLAR ELE VERDİ
33 yaşındaki hemşire hakkındaki iddiaları reddetse de polisin evinde yaptığı aramada kendi el yazısı ile yazılmış dikkat çeken notlar bulundu. Bu notlarda “Ben kötüyüm, korkunç bir insanım, yaşamayı hak etmiyorum. Onları bilerek öldürdüm çünkü onlara bakacak kadar iyi değilim. Asla çocuğum olmayacak veya evlenmeyeceğim” ifadeleri dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ