Kadınlar Sitesi

Emzirmek anneyi yorar mı?

Emzirmek anneyi yorar mı? Emzikli bir kadının yorul­duğu zayıf ve halsiz düştüğü söylenir. Çoğu anne, ilk haftalarda yorgunluk hisseder. Fakat aynı yorgunluk, bebeklerini biberonla besleyen annelerde de görülür. Burada, yeni doğmuş bir bebek bakmanın ruhsal bir gerginlik yaratacağını, bunun da insanı yo­racağını unutmayalım. Emzikli bir anne, kilo kaybetmemek için her zamankinden fazla yemeli, yani daha fazla kalori almalıdır. Sağlıklı bir kadının, bir aylık emzirme süresinin sonunda, bir ay­lık bîr tatil boyunca yapacağı yürüyüş ya da yüzme gibi sporların vereceği yorgunluktan daha fazla bir yorgunluk duymayacağı mu­hakkaktır. Vücudumuz, fazla enerji ihtiyacına göre kendini ayar­lar ve iştahımız arttığı halde kilomuz artmaz. Sağlığı yerinde bir annenin İştahı da, emzirme dolayısıyle kaybettiği kaloriyi al­mak için artar. Çoğu kadınlar, bu kadar iştahlı oldukları halde şişmanlamayışlarına şaşarlar. Bunun aksi olursa o zaman arzula­rı gemlemek ve fazla şişmanlamamak için doktora danışmak ge­rekir.

Anne, emzirmenin kendisine çok şey kaybettirdiğini düşün meye başladı mı, çevresindekilerin de huzurunu kaçıracaktır. Bu yüzden iştahı kesilir, sinirleri

bozulur. Ya anne, sağlığına ve gü­cüne hiç bir zaman fazla güvenmemiş bir insandır; bu yüzden de, vücudu yeni duruma tamamen intibak ettiği halde, emzirme­nin sağlığına zarar vereceği evhamına kapılır; ya da en son ih­timal olarak, sağlık durumu gerçekten iyi değildir. Anne, emzir­diği sürece zayıflıyor ya da sağlığının bozulduğunu gösteren başka belirtilere rastlanıyorsa, doktora gitmesi şart olmuş de­mektir.

Kimi kadınlar, meme vermeye karşı gerçekten nefret du­yarlar. Buna rağmen emzirmeye devam etmeli.midir|er? Sanmı­yorum. Bu duyguya rağmen kendini zorlamasının faydası değil zararı olacaktır. Bazen babaların dahi kıskançlıklarını önleyemeyip çocuğun meme emmesine karşı çıktıkları olur. Böyle hallerde sağduyu İle hareket etmek anneye düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ